piątek, 20 września, 2024

Jakich produktów może za niedługo zabraknąć w sklepach? Powodem są zmiany klimatyczne

Zmiany klimatyczne powodują, że producentom coraz trudniej jest uprawiać m.in. banany, winogrona, awokado czy orzechy nerkowca. Eksperci alarmują, że te i inne produkty mogą wkrótce stać się towarem luksusowym na półkach brytyjskich sklepów.

Zmiany klimatyczne przetrzebią półki w UK?

Zmiany klimatyczne to nie pusty slogan, tylko realny problem. To właśnie one stoją za utrudnieniami w uprawie coraz większej ilości warzyw i owoców. A lista zagrożonych zmianami klimatu produktów stale się powiększa. Są to już nie tylko ziarna kakao czy owoce awokado, ale także banany, winogrona, orzechy nerkowca, groszek, tuńczyk czy herbata. Organizacja charytatywna Christian Aid alarmuje, że kraje-producenci tych i innych warzyw, owoców czy ryb z roku na rok coraz bardziej odczuwają skutki zmian pogodowych. A w efekcie doświadczają zmniejszenia wolumenu tych produktów. Natomiast za drastycznymi zmianami pogodowymi stoi wciąż zbyt wysoka emisja CO2.

Najnowsze badania pokazują, że spośród 25 największych eksporterów żywności do Wielkiej Brytanii, aż osiem krajów jest szczególnie narażonych na zmiany klimatyczne. Są to Brazylia, Indie, Republika Południowej Afryki, Peru, Kolumbia, Wietnam, Wybrzeże Kości Słoniowej i Kenia. Przez zmiany pogodowe na Ziemi zagrożonych jest 22 proc. artykułów spożywczych dostępnych obecnie w standardowym sklepie spożywczym w UK.

Brytyjczycy już odczuwają problemy z produkcją żywności

Preludium do tego, co może nastąpić w przyszłości, są chociażby niedawne niedobory warzyw i owoców trafiających do UK z Hiszpanii i Maroka. Na początku tego roku, z uwagi na susze w południowej części Hiszpanii i północnych regionach Afryki, załamały się dostawy do brytyjskich sklepów. Brakowało przede wszystkim pomidorów, ogórków, sałaty, papryki i owoców cytrusowych.

– Wielka Brytania jest i może wyspą, ale w coraz bardziej połączonym świecie nie możemy uniknąć szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi. Rekordowe emisje gazów cieplarnianych doprowadziły do kryzysu klimatycznego. Rolnicy w niektórych z najbiedniejszych krajów świata zmagają się obecnie z suszami, burzami i rosnącymi temperaturami. Kryzys klimatyczny w coraz większym stopniu zakłóca łańcuchy dostaw żywności trafiającej do brytyjskich koszyków zakupowych i stwarza ryzyko pogłębienia się kryzysu kosztów utrzymania – mówi Patrick Watt, dyrektor naczelny Christian Aid.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?