Jakich produktów może za niedługo zabraknąć w sklepach? Powodem są zmiany klimatyczne

Zmiany klimatyczne powodują, że producentom coraz trudniej jest uprawiać m.in. banany, winogrona, awokado czy orzechy nerkowca. Eksperci alarmują, że te i inne produkty mogą wkrótce stać się towarem luksusowym na półkach brytyjskich sklepów.

Zmiany klimatyczne przetrzebią półki w UK?

Zmiany klimatyczne to nie pusty slogan, tylko realny problem. To właśnie one stoją za utrudnieniami w uprawie coraz większej ilości warzyw i owoców. A lista zagrożonych zmianami klimatu produktów stale się powiększa. Są to już nie tylko ziarna kakao czy owoce awokado, ale także banany, winogrona, orzechy nerkowca, groszek, tuńczyk czy herbata. Organizacja charytatywna Christian Aid alarmuje, że kraje-producenci tych i innych warzyw, owoców czy ryb z roku na rok coraz bardziej odczuwają skutki zmian pogodowych. A w efekcie doświadczają zmniejszenia wolumenu tych produktów. Natomiast za drastycznymi zmianami pogodowymi stoi wciąż zbyt wysoka emisja CO2.

Najnowsze badania pokazują, że spośród 25 największych eksporterów żywności do Wielkiej Brytanii, aż osiem krajów jest szczególnie narażonych na zmiany klimatyczne. Są to Brazylia, Indie, Republika Południowej Afryki, Peru, Kolumbia, Wietnam, Wybrzeże Kości Słoniowej i Kenia. Przez zmiany pogodowe na Ziemi zagrożonych jest 22 proc. artykułów spożywczych dostępnych obecnie w standardowym sklepie spożywczym w UK.

Brytyjczycy już odczuwają problemy z produkcją żywności

Preludium do tego, co może nastąpić w przyszłości, są chociażby niedawne niedobory warzyw i owoców trafiających do UK z Hiszpanii i Maroka. Na początku tego roku, z uwagi na susze w południowej części Hiszpanii i północnych regionach Afryki, załamały się dostawy do brytyjskich sklepów. Brakowało przede wszystkim pomidorów, ogórków, sałaty, papryki i owoców cytrusowych.

– Wielka Brytania jest i może wyspą, ale w coraz bardziej połączonym świecie nie możemy uniknąć szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi. Rekordowe emisje gazów cieplarnianych doprowadziły do kryzysu klimatycznego. Rolnicy w niektórych z najbiedniejszych krajów świata zmagają się obecnie z suszami, burzami i rosnącymi temperaturami. Kryzys klimatyczny w coraz większym stopniu zakłóca łańcuchy dostaw żywności trafiającej do brytyjskich koszyków zakupowych i stwarza ryzyko pogłębienia się kryzysu kosztów utrzymania – mówi Patrick Watt, dyrektor naczelny Christian Aid.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie