Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych wieńców i dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Wiele osób oprócz regularnej pracy, zajmuje się rękodziełem. Dlatego też w okresie przedświątecznym grupy tematyczne i lokalne w social mediach rozkwitają setkami ofert pięknych świątecznych dekoracji. Hitem od wielu lat są wieńce bożonarodzeniowe na drzwi i stoły. W Niemczech zainteresowanie jest ogromne. Wiele osób zamiast zakupu potrzebnych naturalnych elementów dekoracji, takich jak szyszki, gałązki świerku czy mech, decyduje się zebrać je samodzielnie. Nie każdy jednak wie, że nie zawsze i nie wszędzie można zbierać naturalne elementy dekoracyjne. W Niemczech przepisy przewidują karę za zbieranie szyszek, gałązek czy mchu w lasach, jeśli przekroczy się określoną ilość. Jak wyglądają przepisy? Lepiej je znać, by zarobić, a nie stracić na handlu dekoracjami świątecznymi.

Kara za zbieranie szyszek? – przepisy regulują pozyskiwanie dóbr w lasach

Zbieranie szyszek, gałązek czy mchu z lasu, które często wykorzystujemy do dekoracji świątecznych, może wydawać się niewinnym zajęciem . Jednak przepisy prawne regulują, co i w jakiej ilości można zabrać z lasu. W Niemczech, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, nie można po prostu wykorzystać roślin dziko rosnących lub dóbr takich jak szyszki. Prawo przewiduje, że wszystkie rośliny w lesie należą do właściciela lasu.

W teorii, jeśli chcesz zabrać większą ilość materiałów do stworzenia dekoracji – na przykład do produkcji wieńców bożonarodzeniowych na sprzedaż – musisz mieć zgodę właściciela lasu.

Warto pamiętać, że w obszarach chronionych zbieranie roślin jest zabronione, a nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do wysokich kar, sięgających nawet 50 000 euro. Tak więc, choć pomysł zbierania szyszek na sprzedaż do produkcji dekoracji świątecznych może kusić, w Niemczech nie jest to takie proste i wymaga przestrzegania odpowiednich regulacji prawnych.

Ile szyszek i mchu możesz zebrać w lesie?

Przepisy nie zabraniają jednak całkowicie korzystania z dóbr naturalnych. W lesie możesz zebrać tylko niewielką ilość szyszek, mchu czy innych naturalnych materiałów, i to wyłącznie na własny użytek, zgodnie z tzw. zasadą „Handstraußregel”. Oznacza to, że możesz zabrać tylko tyle, ile zmieści się w jednej ręce.Ilość ta jest zatem niewielka.

Dlaczego kara za zbieranie szyszek czy mchu została wprowadzona?

Przepisy ograniczające zbieranie roślin w lasach, takie jak zasada „Handstraußregel”, zostały wprowadzone w celu ochrony przyrody i zachowania równowagi ekosystemów. W lesie rośliny pełnią ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności. Ich nadmierne zbieranie może zaburzyć naturalne procesy. Zabieranie tylko niewielkich ilości na własny użytek pozwala na korzystanie z darów natury. Jednocześnie  chroni środowisko naturalne i bioróżnorodność. Ponadto, przepisy te mają na celu zapobieganie nielegalnemu handlowi roślinami chronionymi.

Czasami jednak te regulacje są sztywnym utrudnieniem. Jak jest w tym przypadku?

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Daruj sobie w tym roku „Kevina samego w domu!” – 6 filmów polecanych na Święta

Szukasz filmów na święta? Poznaj 6 wyjątkowych tytułów, które umilą Boże Narodzenie 2023! Od klasyków po nowe hity – idealne na rodzinne wieczory pełne magii

Wkrótce wzrost minimalnej stawki godzinowej w Niemczech

Czy praca w Niemczech za stawki godzinowe się opłaca? Jak wygląda obecnie oraz ile wyniesie w 2025 roku? Czy ta podwyżka wyrówna inflację?

Co się zmieni w niemieckich bankach w 2025 roku?

Nadchodzący rok to znaczące zmiany dla użytkowników bankowości. Jeśli pracujesz w Niemczech, musisz przygotować się na nowości. Na czym one polegają?

Kindergeld w 2025 – czy także dla dzieci w Polsce?

Kindergeld to świadczenie znane wszystkim rodzicom pracującym w Niemczech. Czy jest wypłacane również polskim dzieciom? Czy rok 2025 przyniesie jakieś zmiany w tym dofinansowaniu?

Wohngeld w 2025 roku – czy przysługuje Polakom mieszkającym w Niemczech?

Od 2025 roku wchodzą zmiany w zasiłku mieszkaniowym. Jak obliczyć wysokość dofinansowania? Sprawdź, czy przysługuje również Tobie!

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport