Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych wieńców i dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Wiele osób oprócz regularnej pracy, zajmuje się rękodziełem. Dlatego też w okresie przedświątecznym grupy tematyczne i lokalne w social mediach rozkwitają setkami ofert pięknych świątecznych dekoracji. Hitem od wielu lat są wieńce bożonarodzeniowe na drzwi i stoły. W Niemczech zainteresowanie jest ogromne. Wiele osób zamiast zakupu potrzebnych naturalnych elementów dekoracji, takich jak szyszki, gałązki świerku czy mech, decyduje się zebrać je samodzielnie. Nie każdy jednak wie, że nie zawsze i nie wszędzie można zbierać naturalne elementy dekoracyjne. W Niemczech przepisy przewidują karę za zbieranie szyszek, gałązek czy mchu w lasach, jeśli przekroczy się określoną ilość. Jak wyglądają przepisy? Lepiej je znać, by zarobić, a nie stracić na handlu dekoracjami świątecznymi.

Kara za zbieranie szyszek? – przepisy regulują pozyskiwanie dóbr w lasach

Zbieranie szyszek, gałązek czy mchu z lasu, które często wykorzystujemy do dekoracji świątecznych, może wydawać się niewinnym zajęciem . Jednak przepisy prawne regulują, co i w jakiej ilości można zabrać z lasu. W Niemczech, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, nie można po prostu wykorzystać roślin dziko rosnących lub dóbr takich jak szyszki. Prawo przewiduje, że wszystkie rośliny w lesie należą do właściciela lasu.

W teorii, jeśli chcesz zabrać większą ilość materiałów do stworzenia dekoracji – na przykład do produkcji wieńców bożonarodzeniowych na sprzedaż – musisz mieć zgodę właściciela lasu.

Warto pamiętać, że w obszarach chronionych zbieranie roślin jest zabronione, a nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do wysokich kar, sięgających nawet 50 000 euro. Tak więc, choć pomysł zbierania szyszek na sprzedaż do produkcji dekoracji świątecznych może kusić, w Niemczech nie jest to takie proste i wymaga przestrzegania odpowiednich regulacji prawnych.

Ile szyszek i mchu możesz zebrać w lesie?

Przepisy nie zabraniają jednak całkowicie korzystania z dóbr naturalnych. W lesie możesz zebrać tylko niewielką ilość szyszek, mchu czy innych naturalnych materiałów, i to wyłącznie na własny użytek, zgodnie z tzw. zasadą „Handstraußregel”. Oznacza to, że możesz zabrać tylko tyle, ile zmieści się w jednej ręce.Ilość ta jest zatem niewielka.

Dlaczego kara za zbieranie szyszek czy mchu została wprowadzona?

Przepisy ograniczające zbieranie roślin w lasach, takie jak zasada „Handstraußregel”, zostały wprowadzone w celu ochrony przyrody i zachowania równowagi ekosystemów. W lesie rośliny pełnią ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności. Ich nadmierne zbieranie może zaburzyć naturalne procesy. Zabieranie tylko niewielkich ilości na własny użytek pozwala na korzystanie z darów natury. Jednocześnie  chroni środowisko naturalne i bioróżnorodność. Ponadto, przepisy te mają na celu zapobieganie nielegalnemu handlowi roślinami chronionymi.

Czasami jednak te regulacje są sztywnym utrudnieniem. Jak jest w tym przypadku?

 

Przeczytaj także

Czy nielegalni imigranci z centrów dublińskich w Niemczech trafiają do Polski?

Centra Dublińskie budzą wiele kontrowersji i obaw. Niemcy umieścili takie ośrodki na granicy z Polską, co wzbudzało liczne obawy o przerzucanie problemu nielegalnych imigrantów do Polski.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z DeZIM proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport