czwartek, 19 września, 2024

Kłamanie w polityce będzie w Walii niezgodne z prawem

Rządząca w Walii Partii Pracy zobowiązała się do wprowadzenia „globalnie pionierskiego” ustawodawstwa, które w efekcie uczyniłoby kłamstwo w polityce nielegalnym. Nowe przepisy zostaną wdrożone jeszcze przed kolejnymi wyborami do Senedd w 2026 roku.

Po namiętnej i dramatycznej debacie, która miał miejsce w walijskim parlamencie we wtorek wieczorem, poseł Mick Antoniw z ramienia walijskiego Labour, pełniący funkcję Counsel General for Wales, zapowiedział wprowadzenie odpowiednich regulacji w tej kwestii  już za dwa lata.- Rząd Walii przedstawi przed 2026 rokiem przepisy dotyczące karania sprawujących swój mandat posłów i kandydatów do parlamentu uznanych za winnych umyślnego oszustwa, co będzie odbywała się w ramach niezależnego procesu sądowym – komentuje Antoniw, jak cytujemy za „Guardianem”.

Szczegóły w tym zakresie, procedury wynikająca z prawa, które będzie karać polityków, którzy dopuścili się kłamstwa, będą dopiero opracowywane. Mick Antoniw wezwał posłów wszystkich partii do wspólnej pracy nad tym projektem.

Kłamstwa polityków zostaną „zdelegalizowane”?

Czy w Walii dojdzie rzeczywistego i znaczącego przełomu w publicznym dyskursie, który przynajmniej w pewnym stopniu wyeliminuje ze sceny politycznej kłamstwo? Posłowie Seneddu mówią wręcz o dziejowej chwili, o nowych środkach, które umożliwią zwalczanie „egzystencjalnego zagrożenia”, jakie kłamstwo w polityce stwarza dla demokracji.

– To, co zostało ogłoszone, jest naprawdę historyczne, pionierskie na skalę światową. Nasz rząd zobowiązał się, że nasza demokracja będzie pierwszą na świecie, która wprowadzi ogólny zakaz oszustwa ze strony polityków. Zamierzamy zakazać kłamstwa politycznego – komentuje polityk Plaid Cymru Adam Price, jak cytujemy za „Guardianem”.

Price podkreślał, że prawda leży u podstaw demokracji, ale obecnie nastąpił dramatyczny upadek zaufania społecznego do polityków. – Demokracja zaczyna się rozpadać, jeśli wyborcy nie mogą zaufać temu, co mówią osoby, które mają ich reprezentować – dodawał.

„Ten ruch jest początkiem politycznego resetu”

W kilku innych krajach obowiązują przepisy zakazujące kłamstwa w pewnych okolicznościach, ale walijskie prawodawstwo ma być znacznie bardziej radykalne. Sprawi, że politycy będą podlegać tym samym standardom, co prawnicy i lekarze, wobec których walijskie prawo już teraz egzekwuje obowiązek mówienia prawdy.

– Ten ruch jest początkiem politycznego resetu. Wyborcy chcą uczciwości, a to oznacza, że ​​Walia stanie się pierwszym krajem, w którym politycy i kandydaci będą zobowiązani przez prawo do mówienia prawdy. Kłamstwo w polityce było przez zbyt długi czas znormalizowane – komentuje Jennifer Nadel, współdyrektor think tanku Compassion in Politics.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Pracownicy ASDA idą do sądu. Mają dość dyskryminacji płacowej ze względu na płeć

Pracownicy ASDA idą do sądu, by walczyć z dyskryminacją płacową ze względu na płeć. Pracownicy Next wygrali już podobną sprawę

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.