Kontrole graniczne po Brexicie wpływają na asortyment w sklepach w UK

Sześć miesięcy po wprowadzeniu nowych kontroli granicznych, importerzy owoców, warzyw, roślin, cebulek i nasion z krajów UE wzywają rząd do wprowadzenia niezbędnych zmian. Kontrole na granicach prowadzą do licznych opóźnień, a te w konsekwencji przekładają się na psucie się importowanego towaru. W efekcie przedsiębiorcy tracą na tym ogromne pieniądze, a konsumenci w UK mają coraz mniejszy wybór w sklepach.

Importerzy mają dość nowych kontroli granicznych

Dwie organizacje zrzeszające brytyjskich importerów – the Fresh Produce Consortium (FPC) i the Horticultural Trades Association (HTA) zaapelowały do rządu o podjęcie pilnych działań w celu rozwiązania piętrzących się problemów związanych z importem na Wyspy produktów o niewielkiej trwałości, w tym owoców, warzyw, roślin, cebulek i nasion. Nowe kontrole graniczne oznaczają dla sprzedawców detalicznych i hodowców roślin, a także dla ponad 700 importerów świeżych produktów, ogromne straty. Od 30 kwietnia kontrole odbywają się w punktach kontroli granicznej na terenie całej Wielkiej Brytanii, a nie, jak wcześniej, w miejscu ich przeznaczenia. Wcześniej można zatem było przechowywać nietrwałe rośliny, warzywa i owoce w kontrolowanych warunkach. Teraz natomiast wiele takich produktów, w razie opóźnień, ulega zniszczeniu.

„Sytuacja ta doprowadziła do tego, że konsumenci mają ograniczony wybór. Dodatkowo relacje biznesowe stały się napięte, reputacja brytyjskiego biznesu została nadszarpnięta i zmniejszyło się zaufanie do procesów granicznych. Doszło też do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego i niepowodzeń w osiąganiu naszych celów środowiskowych” – czytamy w liście FPC i HTA do rządu.

Kontrole na granicy niszczą brytyjski biznes

Coraz więcej brytyjskich przedsiębiorców opowiada w mediach, jak kontrole na granicach po Brexicie niszczą ich działalność. – Ze względu na problemy na granicy i inne naciski na przedsiębiorstwa w sektorze ogrodnictwa ekologicznego, w ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy, że wybór importowanych produktów roślinnych zmniejszył się w niektórych przypadkach nawet o 25 proc. – mówi anonimowo jeden z nich.

Jednocześnie Brytyjskie Stowarzyszenie Plantatorów Pomidorów zaznaczyło w sierpniu, że długotrwałe kontrole nasion na granicy zagrażają plonom. Z kolei Stowarzyszenie Plantatorów Ogórków i Papryki poinformowało, że znaczne opóźnienia powodują „kosztowne opóźnienia w zbiorach.

Niestety Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich stoi cały czas na stanowisku, że „ochrona bezpieczeństwa biologicznego w Wielkiej Brytanii pozostaje jednym z jego kluczowych priorytetów”. „Kontrole niektórych importowanych towarów są niezbędne, aby zapobiec wybuchom chorób, które poważnie zaszkodziłyby naszym dostawom żywności, środowisku i przyszłemu handlowi. Od objęcia władzy ministrowie ściśle współpracują z przemysłem, partnerami handlowymi i organami wykonawczymi, aby zminimalizować zakłócenia. Obejmuje to zresetowanie naszych stosunków z Europą i zawarcie nowej umowy weterynaryjnej w celu poprawy naszych stosunków handlowych” – czytamy w oświadczeniu rzecznika ministerstwa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Dr Martina Leczycka dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak skutecznie rzucić palenie. Skorzystaj z darmowych zasobów Stop Smoking London.

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie