Kryzys kosztów utrzymania — w których krajach Europy żyje się najdrożej ?

Kryzys związany z kosztami życia mocno uderzył w Wielką Brytanię i jej mieszkańców Doszło do sytuacji, w której miliony ludzi z trudem wiążą koniec z końcem, ponieważ wysoka inflacja wpływa dosłownie na wszystko, od wysokości rachunków za energię po koszt zakupu żywności.

Niestety, póki co nie widać, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się radykalnie zmienić, choć inflacja nieco zwolniła, ceny nadal rosną, ale w wolniejszym tempie, ale Bank Anglii nadal podnosi wysokość stóp procentowych. Jeśli to jednak będzie jakimś pocieszeniem, to w innych krajach Europy sytuacja wydaje się być jeszcze gorsza.

- Advertisement -

Opierając się na statystykach dostarczanych przez serwis Numbeo przygotowaliśmy zestawienie najdroższych krajach w Europie, a więc tych państw, w których zwykłe życie kosztuje najwięcej. Porównaliśmy również te koszty z kosztami egzystencji w UK. Co się okazało?

Szwajcaria najdroższym krajem w Europie

Według dostępnych statystyk w Numbeo najdroższym krajem do życia w Europie pozostaje Szwajcaria. Zresztą, w skali światowej państwo ze stolicą w Zurychu ustępuje jedynie Bermudom. Koszty utrzymania w Szwajcarii są aż o 88,4% wyższe niż w Wielkiej Brytanii, a szacunkowe średnie miesięczne koszty życia dla czteroosobowej rodziny wynoszą ponad 5000 funtów.

Posiłek dla dwojga w restauracji średniej klasy kosztuje około 99 funtów, podczas gdy indeks Big Maca wynosi nieco ponad 6 funtów. Pomimo wysokich kosztów utrzymania, poziom życia w Szwajcarii jest również wysoki, a płace są ogólnie wyższe niż w innych częściach świata.

Średnia miesięczna płaca wynosi około 6000 funtów, podczas gdy stawki podatkowe są niższe niż w wielu krajach, a przeciętny pracownik oddaje państwu 18,5% ze swoich zarobków.

Islandia

Miesięczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny wynosi w tym kraju około 3700 funtów bez czynszu i nieco ponad 1000 funtów na osobę samotną. Szacuje się, że koszty życia na Islandii są o około 43,3% wyższe niż w Wielkiej Brytanii.

Norwegia

Miesięczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny wynosi w tym kraju około 3458 funtów bez czynszu, a dla osoby samotnej kwota ta sięga 967 funtów. Jednak czynsz w tym skandynawskim kraju jest nieco niższy (o około 6,9%) niż w Wielkiej Brytanii, przez co całkowity koszt życia w Norwegii jest wyższy o niecałe 35%.

Dania

Miesięczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny wynosi w tym kraju około 3234 funtów bez czynszu, a dla osoby samotnej kwota ta sięga 904 funtów. Różnice w kosztach utrzymania dzieląca Danię i Wielką Brytanię sięga 25%.

Luksemburg

Miesięczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny wynosi w tym kraju około 2923 funty bez czynszu, a dla osoby samotnej kwota ta sięga 843 funty. Ogólnie oznacza to, że koszty życia w Luksemburgu są o 13,8% wyższe niż w Wielkiej Brytanii.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie