Liczba zgonów spowodowanych narkotykami w Anglii wzrosła o 80% w ciągu 10 lat

Liczba zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków w Anglii wzrosła o 80% w ciągu 10 lat. Jak wynika z raportu międzypartyjnej komisji, notujemy obecnie gwałtowny wzrost liczby młodych ludzi, którzy biorą „dragi”.

Parlamentarna komisja Public Accounts Committee, której przewodniczy Meg Hillier, zwraca uwagę na znaczące cięcia w finansowaniu władz lokalnych. Wezwali oni do zapewnienia gwarancji finansowych, które umożliwiłyby councilom radzenie sobie z rosnącym problemem zgonów związanych z narkotykami. Dość powiedzieć, że w całej Anglii dochodzi do prawie 3000 zgonów związanych z tym zjawiskiem. Liczba śmierci powiązanych ze spożywaniem tego typu substancji wzrosła o 80 procent w porównaniu z latami 2011–2021.

Co więcej, zażywanie narkotyków wśród młodych ludzi utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak czytamy na łamach „The Independent” 19 procent osób w wieku 16–24 lat zgłosiło, że zażywało narkotyki w 2022 roku. Mimo to nastąpił gwałtowny spadek liczby młodych ludzi objętych leczeniem – o 50 procent w latach 2010–2010 i 2021-22. Trudno się temu faktowi dziwić, skoro wydatki na usługi leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu spadły realnie o 40 procent w latach 2014–2015 i 2021–22.

Coraz więcej młodych w Anglii ma problemy z narkotykami

– Nasza komisja musi przypomnieć rządowi, że władze lokalne potrzebują długoterminowej pewności, aby walczyć ze zjawiskiem uzależnienie od narkotyków – komentuje posłanka Hillier, jak czytamy na łamach „The Independent”.

– Poczyniono pewne postępy, w szczególności w zakresie rekrutacji 1200 nowych pracowników zajmujących się tym problemem oraz w ramach walki z dealerami narkotykowymi. Jednak liczba zgonów stale rośnie, spożycie narkotyków nie zmniejszyło się w ciągu ostatnich 10 lat, a szkody powodowane przez uzależnienie od substancji psychoaktywnych rosną – dodaje posłanka Hillier.

Walka z uzależnieniem w UK

Komentując raport PAC, David Fothergill z Local Government Association, stwierdził, że lokalne councile dokładają wszelkich starań, aby zapewnić osobom mającym problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, odpowiednie wsparcie i „posiadają dumne doświadczenie w pomaganiu w zmianie życia osób zmagających się z uzależnieniami”

Przypomnijmy, brytyjski rząd uruchomił swoją 10-letnią strategię antynarkotykową w 2021 roku. U jego założeń leży zainwestowanie 780 milionów funtów w odbudowę usług leczenia uzależnień.

Teksty tygodnia

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie