czwartek, 19 września, 2024

Lotnisko w Dublinie odejdzie od tej 76-letniej tradycji

Czy dojdzie do złamania 76-letniej tradycji błogosławienia samolotów na lotnisku w Dublinie ze względu na nowe zasady bezpieczeństwa?

Rokrocznie, już od 76 lat, w sezonie świątecznym samoloty na lotnisku w Dublinie są święcone przez katolickiego kapłana. Tradycja ta sięga 1947 i pierwotnie dotyczyła jedynie samolotów linii Aer Lingus, noszących imiona chrześcijańskich świętych z Irlandii. Wraz ze wzrostem ruchu na niebie, ta tradycja została przeniesiona w 1967, na dzień Bożego Narodzenia, a więc na jedyny dzień w roku, w którym lotnisko nie pracuje. Z czasem zmiany sprawiły, że w ceremonii biorą udział także samoloty linii lotniczych Ryanair, a ksiądz zaczął udzielać ogólnego błogosławieństwa, które ma „charakter ekumeniczny i obejmuje całą flotę”, jak podkreślał w zeszłym roku rzecznik DAA Graeme McQueen.

Czy Dublin Airport zerwie z tradycją?

Kres tej tradycji mogą położyć nowe protokoły bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać na lotnisku w Dublinie. – Ze względu na niedawne zmiany w protokołach bezpieczeństwa dostęp do strefy operacyjnej lotniska jest obecnie ograniczony wyłącznie do operacji na lotnisku. Z tego powodu działania nieoperacyjne nie mogą być już ułatwiane na lotnisku. Obecnie pracujemy nad nowym podejściem do ułatwienia tradycyjnego świątecznego błogosławieństwa samolotów na lotnisku w Dublinie – komentuje rzecznik, jak cytujemy za serwisem informacyjnym Yahoo! News.

Pojawiły się doniesienia, że zmiana w tym zakresie nastąpiła w odpowiedzi na prośbę świeckich aktywistów, ale jak wyjaśniono, nic takiego nie miało miejsca. Niemniej, jak zaznacza John Hamill z Atheist Ireland, władze lotniska zwróciły na tę sprawę uwagę dopiero ostatnio, gdy pojawiła się prośba, aby do katolickiego księdza… dołączyła inna osoba.

Czy chodzi tylko o kwestie bezpieczeństwa?

Port lotniczy Dublin to międzynarodowe lotnisko w Collinstown, położone około 7 km na północ od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Irlandii pod względem ilości obsłużonych pasażerów. W 2019 było ich aż 32,9 mln. Był to absolutny rekord pod tym względem.

Dublin Airport pełni istotną rolę w ruchu lotniczym w skali kraju. Poza tym, że posiada rozległą sieć połączeń krótko- i średniodystansowych, znacząca sieć połączeń długodystansowych, służy jako hub irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus i jest bazą macierzystą dla Ryanaira.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?