Lotnisko w Dublinie odejdzie od tej 76-letniej tradycji

Czy dojdzie do złamania 76-letniej tradycji błogosławienia samolotów na lotnisku w Dublinie ze względu na nowe zasady bezpieczeństwa?

Rokrocznie, już od 76 lat, w sezonie świątecznym samoloty na lotnisku w Dublinie są święcone przez katolickiego kapłana. Tradycja ta sięga 1947 i pierwotnie dotyczyła jedynie samolotów linii Aer Lingus, noszących imiona chrześcijańskich świętych z Irlandii. Wraz ze wzrostem ruchu na niebie, ta tradycja została przeniesiona w 1967, na dzień Bożego Narodzenia, a więc na jedyny dzień w roku, w którym lotnisko nie pracuje. Z czasem zmiany sprawiły, że w ceremonii biorą udział także samoloty linii lotniczych Ryanair, a ksiądz zaczął udzielać ogólnego błogosławieństwa, które ma „charakter ekumeniczny i obejmuje całą flotę”, jak podkreślał w zeszłym roku rzecznik DAA Graeme McQueen.

Czy Dublin Airport zerwie z tradycją?

Kres tej tradycji mogą położyć nowe protokoły bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać na lotnisku w Dublinie. – Ze względu na niedawne zmiany w protokołach bezpieczeństwa dostęp do strefy operacyjnej lotniska jest obecnie ograniczony wyłącznie do operacji na lotnisku. Z tego powodu działania nieoperacyjne nie mogą być już ułatwiane na lotnisku. Obecnie pracujemy nad nowym podejściem do ułatwienia tradycyjnego świątecznego błogosławieństwa samolotów na lotnisku w Dublinie – komentuje rzecznik, jak cytujemy za serwisem informacyjnym Yahoo! News.

Pojawiły się doniesienia, że zmiana w tym zakresie nastąpiła w odpowiedzi na prośbę świeckich aktywistów, ale jak wyjaśniono, nic takiego nie miało miejsca. Niemniej, jak zaznacza John Hamill z Atheist Ireland, władze lotniska zwróciły na tę sprawę uwagę dopiero ostatnio, gdy pojawiła się prośba, aby do katolickiego księdza… dołączyła inna osoba.

Czy chodzi tylko o kwestie bezpieczeństwa?

Port lotniczy Dublin to międzynarodowe lotnisko w Collinstown, położone około 7 km na północ od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Irlandii pod względem ilości obsłużonych pasażerów. W 2019 było ich aż 32,9 mln. Był to absolutny rekord pod tym względem.

Dublin Airport pełni istotną rolę w ruchu lotniczym w skali kraju. Poza tym, że posiada rozległą sieć połączeń krótko- i średniodystansowych, znacząca sieć połączeń długodystansowych, służy jako hub irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus i jest bazą macierzystą dla Ryanaira.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

Ryanair pozywa pasażera! Zakłócenie lotu ma swoje konsekwencje w sądzie

Irlandzki przewoźnik pozwał pasażera za incydent na pokładzie samolotu. Niepokorny Klient zakłócił lot i stwarzał zagrożenie. Co zdarzyło się na pokładzie samolotu?

Pogoda paraliżuje Irlandię

Nowy Rok w Irlandii zaczął się od ogromnych problemów z pogodą. Śnieg, wiatr i ujemne temperatury spowodowały problemy nie tylko na drogach.

National Minimum Wage w Irlandii w 2025 – o ile wzrosła płaca minimalna?

Osoby otrzymujące wynagrodzenie za swoją pracę na poziomie wyznaczonym przez National Minimum Wage będą zarabiać więcej od przyszłego roku. Podwyżka w ich przypadku sięgnie 80 centów za godzinę. Stawka minimalna w Irlandii wzrośnie z poziomu €12.70 do €13.50

Mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE!

Posiadanie mieszkania na własność staje się luksusem. Według raportu EUROSTAT cena metra kwadratowego mieszkania przekracza możliwości finansowe większości Europejczyków. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport