piątek, 20 września, 2024

„Mamy przyjaciela nad Tamizą” – Donald Tusk po wyborach w UK

Nowy premier Wielkiej Brytanii odbył rozmowę z szefem polskiego rządu. Wieczorem 5 lipca 2024 roku Keir Starmer zadzwonił do Donalda Tuska i podziękował za gratulacje, które złożył mu wcześniej polski polityk. Jak się okazuje, Starmera i Tuska łączy pewien kibicowsko-piłkarski wątek.

Szef polskiego rządu nie ukrywa swoich związków z piłką nożną. W swoim czasie Donald Tusk „ostro haratał w gałę”, także w trakcie swojej kariery politycznej, a oprócz tego kibicuje. Komu? Angielskiemu Arsenalowi Londyn, a więc temu samemu klubowi, za który kciuki trzyma Keir Starmer! Czy kibicowanie temu samemu klubowi w jakiś sposób wpłynie na relacje między Tuskiem a Starmerem? Raczej nie, bo wszystko wskazuje na to, że między Warszawą a Londynem relacje będą i tak przynajmniej dobre.

Jak będą wyglądać relacje polsko-brytyjskie po przejęciu władzy przez Labour?

W oficjalnym komunikacie wydanym przez Downing Street 10 szef brytyjskiego rządu podziękował polskiemu politykowi za gratulacje, które złożył mu po ogłoszeniu wyników wyborów. Zaznaczono, że Starmer cieszy się, z kolejnego kibica „The Gunners” w gronie europejskich liderów. Rozmawiając przez telefon „o bliskich stosunkach między Wielką Brytanią a Polską, obaj przywódcy omówili silne więzi obronne między oboma krajami i ich niezachwiane zaangażowanie na rzecz Ukrainy”, jak czytamy. Tusk i Starmer z „z zadowoleniem przyjęli możliwość dalszego wzmocnienia zarówno dwustronnych, jak i szerszych europejskich relacji, w tym w ramach nadchodzącego szczytu European Political Community Summit”.

„To właśnie nowy brytyjski premier Keir Starmer ostrzegał Anglików, że już za parę lat Polacy będą od nich zamożniejsi. Wczoraj wieczorem w czasie naszej rozmowy mówił o dumie z polskich korzeni swej żony, i że będziemy dla niego kluczowym partnerem. Mamy przyjaciela nad Tamizą” – jak z kolei pisał premier Tusk w mediach społecznościowych po piątkowej rozmowie.

Tusk nie ma wątpliwości, że „mamy przyjaciela nad Tamizą”

Przypomnijmy, wcześniej szef polskiego rządu na łamach Twittera w taki sposób gratulował nowemu brytyjskiemu premierowi po zwycięstwu nad Partią Konserwatywną:

Labour po raz 14 latach wraca do władzy – co będzie oznaczać to dla twojego portfela i wysokości rachunków, które co miesiąc płacisz? Jaka będzie polityka Partii Pracy w zakresie podatków, wynagrodzeń, emerytur, świadczeń rodzinnych i nie tylko? Po więcej na ten temat odsyłamy do artykułu: Co rządy Partii Pracy będą oznaczały dla naszych zarobków, podatków i emerytur?.

A kto wejdzie w skład nowego gabinetu politycznego kierowanego przez Partię Pracy? To było tematem tego tekstu i do niego kierujemy po więcej informacji: Kto będzie tworzył nowy rząd Partii Pracy?.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?