May przyznaje: „Pomoc była niewystarczająca”. Wiedziała, że niektórzy uciekinierzy z Grenfell Tower musieli przeżyć za 10 funtów dziennie?

Theresa May przyznała, że wsparcie, jakie otrzymały ofiary pożaru wieżowca Grenfell Tower bezpośrednio po tragedii, było niewystarczająca. Z doniesień osób bezpośrednio zaangażowanych w pomoc wynika, że niektóre z ofiar zostały wysłane do odległych dzielnic Londynu z 10 funtami w kieszeni.

Po ogłoszeniu wyników raportu, zgodnie z którym aktualna liczba ofiar pożaru wzrosła do 58, głos zabrała Theresa May. Premier opisała pożar jako „niewyobrażalną tragedię, nie tylko dla lokalnej społeczności, ale całego kraju”. 

W sobotę wieczorem May spotkała się z tymi, którym udało się wydostać z płonącego budynku, a także pracownikami socjalnymi i wolontariuszami pracującymi na miejscu zdarzenia. To wtedy premier przyznała, że bezpośrednio po zdarzeniu nie wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny. 

„Wysiłki ze strony służb nagłego reagowania, służby medycznej, przedstawicieli lokalnej społeczności były wręcz heroiczne. Należy jednak przyznać, że wsparcie udzielone poszkodowanym rodzinom bezpośrednio na miejscu zdarzenia, w pierwszych godzinach po pożarze, nie było wystarczające” – przyznała May. 

„Dziękujemy wam za wszystko” – Przejmujący telefon Włochów uwięzionych w płonącym Grenfell Tower do rodziców

„Kiedy dotarły do mnie głosy niepokoju, natychmiast zarządziłam akcję pomocową dla krewnych ofiar oraz osób uratowanych z pożaru. Dla tych, którzy w ogniu stracili wszystko – jedyne co im zostało to ubranie, które mieli wtedy na sobie” – mówiła May, dodając, że powołany przez nią fundusz pomocowy już rozpoczął dystrybucję środków: „Potwierdzam, że 5 mln funtów jest aktualnie rozdzielane pomiędzy potrzebujących. Mogą oni wydać te środki na ubrania, jedzenie i i inne artykuły pierwszej potrzeby. Jeśli środki te nie będą wystarczające, zorganizujemy większe wsparcie” – zapewniła premier. 

Liczba ofiar z Grenfell Tower wzrosła do 58. Policja wyjaśnia, dlaczego identyfikacja trwa tak długo

W międzyczasie podczas spotkań lokalnej społeczności, opinie wyrażane pod adresem rządowej pomocy były, lekko mówiąc, mało pochlebne. Członkini parlamentu z Kensington – Emma Dent Coad, twierdzi, że wielu poszkodowanych musiało od środy przeżyć za 10 funtów dziennie. Dodatkowo, wielu z nich zostało relokowanych do innych, czasem odległych, dzielnic Londynu. 

„Słyszałam, że pomoc dla osób, które straciły mieszkania wynosiła 10 funtów dziennie. Wielu z nich musiało szukać schronienia poza swoją dzielnicą. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, trzeba natychmiast coś z tym zrobić” – mówiła Coad na spotkaniu z mieszkańcami Kensington. 

30 tys. „łatwopalnych” budynków w UK. Powtórka z Grenfell Tower to kwestia czasu?

Teksty tygodnia

Rejestracja na wybory prezydenckie 2025 za granicą

Jak wziąć udział w polskich wyborach polskiego prezydenta 2025 mieszkając poza granicami naszej ojczyzny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Pogrzeb papieża Franciszka. Jakie utrudnienia w lotach w Europie?

W związku z pogrzebem papieża Franciszka, który odbędzie się...

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Poznaj kandydatów na Prezydenta RP i zagłosuj w naszej ankiecie wyborczej!

Wkrótce wybory prezydenckie w Polsce. Postanowiliśmy zapytać Was o zdanie – na kogo oddacie głos w nadchodzących wyborach prezydenckich? Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie!

Przeczytaj także