piątek, 20 września, 2024

Mężczyzna skazany w Polsce uciekł do UK używając dokumentów brata

Skazany za przestępstwa popełnione w Polsce mężczyzna wyjechał do UK „na dokumentach” należących do swojego brata. Na Wyspach udało mu się podjąć pracę (całkiem nieźle płatną!), ale w końcu wpadł…

39-letni Przemysław P. aby dostać się do Wielkiej Brytanii, wykorzystał dowód osobisty i prawo jazdy swojego brata, Łukasza. Zrobił to, ponieważ sam miał na swoim koncie kryminalną przeszłość. Nasz rodak został skazany na 11 lat więzienia w 2004 roku, a miał dopuścić się przestępstw narkotykowych, rozbojów, kradzieży i oszustw. W kraju za kratkami spędził siedem lat, a następnie „pożyczając” tożsamość swojego brata „uciekł” do Wielkiej Brytanii.

Wykorzystał w tym celu fakt, iż przebywał w tym czasie na zwolnieniu warunkowym. Na Wyspie udało mu się całkie nieźle urządzić. Sprowadził rodzinę, znalazł pracę, jako zwyczajny sprzątacz w szpitalu Harrogate District Hospital. Jako podaje brytyjski portal „The Stray Ferret” w tej roli zarabiał nawet do 40 tysięcy funtów rocznie.

Polak przyznał się do winy

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż brat bohatera tego artykułu, Łukasz P., został skazany w Polsce za przestępstwa seksualne. On również próbował uciec z kraju na Wyspy. W 2022 roku został aresztowany na lotnisku Leeds/Bradford, gdzie brytyjskie władze odmówiły mu wjazdu do UK.

Przed obliczem sądu York Crown Court nasz rodak przyznał się do oszustwa polegającego na tym, że między czerwcem 2013 a czerwcem 2023 wykorzystał dokumenty tożsamości innej osoby, aby zdobyć zatrudnienie i tym samym zarobić w sumie 150 000 funtów. Mężczyzna przyznał się również do posługiwania się dokumentami tożsamości, które nie należały do niego w marcu 2023 w celu uzyskania prawa jazdy – co oznaczało, że również poruszał się nielegalnie po drogach Wielkiej Brytanii – oraz posługiwania się tymi samymi dokumentami w celu uzyskania zatrudnienia.

Jaki wyrok został wydany przez brytyjski sąd?

Adwokat broniący naszego rodaka zaznaczał, iż prowadził on „praworządne życie” w Wielkiej Brytanii oraz że był „pracowitym człowiekiem”.

W miniony czwartek, 3 sierpnia 2023 roku sąd wydał w jego sprawie wyrok i skazał go na karę 20 miesięcy pozbawienia wolności. Wciąż jednak nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa jego deportacji i czy nie zostanie odesłany do Polski, aby tam odsiedzieć resztę swojego „polskiego” wyroku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?