Mężczyzna uniewinniony za jazdę „pod wpływem”. Powód zaskakuje

Niecodzienny wyrok zapadł w sądzie w Belgii, gdzie mężczyźnie postawiono zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Sędzia przychylił się do opinii trzech lekarzy, z której wynika, że oskarżony cierpi na zespół fermentacji jelitowej zwany autobrowarem (ABS).

Organizm mężczyzny sam produkuje alkohol

Media rzadko kiedy zajmują się sprawami dotyczącymi jazdy pod wpływem alkoholu – jest ich wiele i zazwyczaj kończą się wyrokami skazującymi. Tym razem jednak sąd w Bruges uniewinnił mężczyznę oskarżonego o kierowanie pojazdem w stanie „po spożyciu”. W trakcie procesu okazało się bowiem, że Belg cierpi na tzw. zespół Autobrowaru, czyli na rzadką chorobę jelit, na skutek której, w wyniku fermentacji, organizm chorego sam wytwarza alkohol.

W pewnym sensie na niekorzyść mężczyzny działał fakt, że na co dzień pracuje on w browarze. Ale z opinii trzech różnych lekarzy wynikało, że wykonywana przez oskarżonego praca nie ma tu żadnego znaczenia. Organizm Belga produkuje bowiem ten sam rodzaj alkoholu, który występuje w napojach „z procentami”, z tą jednak różnicą, że tak wytworzony alkohol w większości przypadków nie daje objawów typowych dla upojenia alkoholowego.

ABS to choroba nabyta

Eksperci informują, że zespół fermentacji jelitowej to choroba nabyta. Nie zostały odnotowane przypadki, aby ludzie się z nią rodzili. Natomiast ABS może się rozwinąć u ludzi, którzy cierpią już na jakieś dolegliwości ze strony jelit. I choć zespół fermentacji jelitowej rzadko prowadzi do wystąpienia objawów, to w postaci skrajnej może doprowadzić do pojawienia się objawów typowych dla zatrucia alkoholowego. Osoba cierpiąca na ABS może zatem mieć problemy z mową czy poruszaniem się w linii prostej. Poza tym może też u takiej osoby wystąpić utrata funkcji motorycznych, zawroty głowy i odbijanie.

Teksty tygodnia

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie