Mężczyzna uniewinniony za jazdę „pod wpływem”. Powód zaskakuje

Niecodzienny wyrok zapadł w sądzie w Belgii, gdzie mężczyźnie postawiono zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Sędzia przychylił się do opinii trzech lekarzy, z której wynika, że oskarżony cierpi na zespół fermentacji jelitowej zwany autobrowarem (ABS).

Organizm mężczyzny sam produkuje alkohol

Media rzadko kiedy zajmują się sprawami dotyczącymi jazdy pod wpływem alkoholu – jest ich wiele i zazwyczaj kończą się wyrokami skazującymi. Tym razem jednak sąd w Bruges uniewinnił mężczyznę oskarżonego o kierowanie pojazdem w stanie „po spożyciu”. W trakcie procesu okazało się bowiem, że Belg cierpi na tzw. zespół Autobrowaru, czyli na rzadką chorobę jelit, na skutek której, w wyniku fermentacji, organizm chorego sam wytwarza alkohol.

- Advertisement -

W pewnym sensie na niekorzyść mężczyzny działał fakt, że na co dzień pracuje on w browarze. Ale z opinii trzech różnych lekarzy wynikało, że wykonywana przez oskarżonego praca nie ma tu żadnego znaczenia. Organizm Belga produkuje bowiem ten sam rodzaj alkoholu, który występuje w napojach „z procentami”, z tą jednak różnicą, że tak wytworzony alkohol w większości przypadków nie daje objawów typowych dla upojenia alkoholowego.

ABS to choroba nabyta

Eksperci informują, że zespół fermentacji jelitowej to choroba nabyta. Nie zostały odnotowane przypadki, aby ludzie się z nią rodzili. Natomiast ABS może się rozwinąć u ludzi, którzy cierpią już na jakieś dolegliwości ze strony jelit. I choć zespół fermentacji jelitowej rzadko prowadzi do wystąpienia objawów, to w postaci skrajnej może doprowadzić do pojawienia się objawów typowych dla zatrucia alkoholowego. Osoba cierpiąca na ABS może zatem mieć problemy z mową czy poruszaniem się w linii prostej. Poza tym może też u takiej osoby wystąpić utrata funkcji motorycznych, zawroty głowy i odbijanie.

Teksty tygodnia

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie