Mieszkańcy domów opieki w UK„umierają samotnie”. Brak pracowników coraz bardziej daje się we znaki

Fot. Getty

Związek zawodowy Unison alarmuje, że w sektorze opieki jest „rozpaczliwie mało” pracowników. Efekt tego taki, że mieszkańcy domów opieki w UK„umierają samotnie”, ponieważ nie ma się kto nimi zająć. 

Najnowsze badanie Unison pokazuje, że mieszkańcy domów opieki są zaniedbywani z uwagi na „niebezpiecznie niski” poziom zatrudnienia. Z ankiety przeprowadzonej wśród pracowników domów opieki wynika, że seniorzy przebywający w takich miejscach umierają samotnie, ponieważ z uwagi na brak personelu nie ma kto im towarzyszyć w ostatnich godzinach ich życia. Sytuacja jest na tyle poważna, że część podopiecznych nie jest regularnie myta, a część jest ubiera dopiero po południu. Nie mówiąc już o tym, że świadczenie opieki odbywa się w błyskawicznym tempie, a jej jakość spada, ponieważ nie ma wystarczającej liczby ludzi do wykonania całej pracy – zarówno na zmianach dziennych, jak i nocnych. 

 

 

 

Pracownicy domów opieki są wyczerpani i sfrustrowani

Z ankiety Unison przeprowadzonej w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynika, że pracownicy domów opieki, którzy próbują w jakikolwiek sposób nadrabiać braki kadrowe, są wyczerpani i sfrustrowani. 31 proc. wyznało, że niewystarczający poziom personelu wpływa na jakość opieki i że powoduje u nich uczucie „wyczerpania, złości i zdenerwowania”. Natomiast aż 67 proc. respondentów stwierdziło, że z uwagi na trudne warunki pracy i wyczerpanie zawodowe rozważa opuszczenie sektora opieki. 

– Musiałam opuścić moich podopiecznych we łzach, ponieważ musiałam opiekować się kimś innym, kto również mnie potrzebował – wyznała zrozpaczona, 40-letni opiekunka. A sekretarz generalna Unison Christina McAnea dodaje: – Opiekunowie odchodzą tłumnie – wypaleni pandemią, wyczerpani pracą na zmianach, na których brakuje pracowników i znużeni niskimi zarobkami. „To koszmar dla rodzin martwiących się o opiekę nad bliskimi, przepracowanych pracowników, którzy borykają się z problemami i pracodawców, którzy obawiają się, że nie będą mieli personelu. W sektorze opieki rozpaczliwie brakuje pracowników i nie można czekać miesiącami, aż rząd znajdzie rozwiązanie. 
 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie