Mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE!

Posiadanie mieszkania na własność staje się luksusem. Według raportu EUROSTAT cena metra kwadratowego mieszkania przekracza możliwości finansowe większości Europejczyków. 

Rynek mieszkaniowy w Irlandii znajduje się w trudnej sytuacji. Charakteryzując się jednymi z najwyższych kosztów w całej Unii Europejskiej. Ceny nieruchomości, w tym zarówno domów, jak i mieszkań, są w Irlandii znacznie wyższe niż średnia unijna. Natomiast ceny wynajmu wzrosły o 98% od 2010 roku.

Mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE, co stanowi ogromne wyzwanie dla osób poszukujących własnego lokum. Średnia cena za metr kwadratowy jest znacznie wyższa niż w wielu innych krajach unijnych. Sprawia to, że zakup mieszkania jest poza zasięgiem wielu osób, szczególnie tych o niższych dochodach. Dostępność mieszkań, zwłaszcza w większych miastach jak Dublin, jest ograniczona.

Choć większość Irlandczyków (69%) posiada własne mieszkanie lub dom, sytuacja ta jest znacznie trudniejsza dla imigrantów. Często borykają się oni z problemem wysokich kosztów wynajmu, a zakup nieruchomości staje się dla nich niemal niemożliwy. Wysokie ceny oraz ograniczona dostępność sprawiają, że wielu obywateli i imigrantów zmuszonych jest do wynajmu, a koszty w Irlandii należą do najwyższych w Europie. Czy więc dla przeciętnego Irlandczyka lub imigranta marzenie o własnym mieszkaniu pozostanie jedynie odległą wizją, biorąc pod uwagę ceny, które wciąż rosną?

Dlaczego mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE?

Mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE głównie z powodu ograniczonej podaży nieruchomości, rosnącego popytu i dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju. Dublin, jako centrum finansowe, przyciąga zarówno inwestorów, jak i osoby szukające pracy. W efekcie zwiększa się zapotrzebowanie na mieszkania. Jednocześnie w Irlandii brakuje wystarczającej liczby nowych budynków, aby zaspokoić rosnące potrzeby mieszkańców. Dodatkowo, szybki wzrost wynagrodzeń, ale i wysokie koszty materiałów budowlanych oraz niekorzystna polityka mieszkaniowa tylko pogłębiają kryzys. W rezultacie ceny nieruchomości wciąż rosną, czyniąc je coraz mniej dostępnymi. Dlatego też Irlandia staje się jednym z najdroższych miejsc do życia w Europie. Czy jest szansa na poprawę sytuacji, skoro ceny nie wydają się spadać?

Jak wygląda rynek mieszkaniowy w UE? Raport Eurostat

Rynek mieszkaniowy w Unii Europejskiej jest zróżnicowany, a ceny nieruchomości różnią się znacznie w zależności od kraju. Z danych Eurostatu wynika, że najdroższe mieszkania znajdują się właśnie w Irlandii/ Tu koszty związane z mieszkaniem, w tym opłaty za wodę, energię i gaz, są ponad dwukrotnie wyższe niż średnia unijna. Na drugim miejscu plasuje się Luksemburg, a na trzecim Dania. Z kolei najtańsze mieszkania znajdują się w Bułgarii, gdzie koszty są aż o 61% niższe niż średnia w UE.

W kontekście posiadania własnego mieszkania, najwyższy wskaźnik odnotowano w Rumunii, gdzie aż 95% osób ma własne mieszkanie, a tuż za nią plasują się Słowacja, Chorwacja i Węgry, gdzie ponad 90% populacji jest właścicielami nieruchomości. Z kolei w Niemczech, Szwajcarii i innych krajach o silniejszym rynku wynajmu, ponad połowa populacji wynajmuje mieszkania. W Irlandii, 69,4% mieszkańców posiada swoje mieszkanie lub spłaca kredyt hipoteczny, co jest bliskie średniej unijnej, a w Polsce wskaźnik ten wynosi 87,3%.

Mimo że ceny nieruchomości w całej UE wzrosły o 48% w ciągu ostatnich 13 lat, największy wzrost odnotowano w Estonii, na Węgrzech i Litwie. W wielu krajach, zwłaszcza tych o wyższych kosztach, takich jak Irlandia czy Dania, wynajem stał się bardziej popularny. Łatwo dostrzec zatem rosnącą trudność w dostępie do własnego mieszkania.

Przeczytaj także

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Szef Ryanaira musiał zapłacić w restauracji za… miejsce na nogi

Irlandzka restauracja obciążyła szefa Ryanaira dodatkową opłatą do rachunku za „priorytetowe miejsce” oraz "dodatkowe miejsce na nogi".

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Conor McGregor chce zostać prezydentem

Kontrowersyjny zawodnik sportów walki coraz częściej i chętniej pojawia się w towarzystwie polityków, w tym Władimira Putina. Głośniej wypowiada się o polityce, patriotyzmie i swojej intrygującej wizji państwa.

Dzień Świętego Patryka – to już dziś!

Irlandzkie święto narodowe stało się już częścią popkultury i obchodzone jest dookoła naszego globu.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport