Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach. Przez to kryzys mieszkaniowy pewnie będzie się pogłębiał.

Główne zastrzeżenia dotyczyły kosztów. Cena jednej jednostki miała przekraczać milion euro, co prawie podwajało koszt podobnych inwestycji z 2020 roku. Minister stanu Christopher O’Sullivan przyznał, że jest to „porażka” pod względem skali budowy. Jednak rząd musi dbać o pieniądze podatników.

- Advertisement -

Kryzys mieszkaniowy trwa, a rząd tnie inwestycje. O’Sullivan: „Nie stać nas na tak drogie domy”

Federacja Przemysłu Budowlanego ostrzega, że ta decyzja może podważyć sens dalszego korzystania z modelu PPP w inwestycjach mieszkaniowych. Ministerstwo Mieszkalnictwa już zdecydowało się nie kontynuować budowy 500 domów socjalnych. Miały one powstać w Dublinie, Wicklow, Kildare i Sligo z powodu wątpliwej opłacalności.

Opóźniona została dostawa niemal 3 tys. mieszkań socjalnych w całym kraju, z czego aż 2 tys. w Dublinie. Decyzja o wstrzymaniu finansowania projektów miała związek z rosnącymi kosztami jednostkowymi i wątpliwościami co do ich zasadności. Minister O’Sullivan stwierdził, że choć potrzeba rozwiązania kryzysu bezdomności jest pilna, nie można akceptować sytuacji, w której cena jednego domu przekracza 1 mln euro. Potrzeba również ustandaryzowania projektów mieszkaniowych, aby obniżyć koszty budowy i uprościć proces inwestycyjny.

„To stan wyjątkowy” – opozycja wzywa do zdecydowanych działań

Deputowana Sinn Féin, Claire Kerrane, stanowczo zaapelowała o powrót do modelu budownictwa realizowanego przez lokalne samorządy. Według niej rząd musi oficjalnie uznać kryzys mieszkaniowy za stan wyjątkowy, aby możliwe było zastosowanie nadzwyczajnych środków.

kryzys mieszkaniowy
Irlandia zmaga się z kryzysem mieszkaniowym od kilkunastu lat i przez wysokie koszty inwestycji może się z nim zmagać dalej / fot. Getty Images

– Nie mamy dziś takich uprawnień, bo formalnie nie ogłoszono stanu wyjątkowego – powiedziała Kerrane. Jak dodała, budowniczowie mają trudności z uzyskaniem kredytów, a lokalne władze nie prowadzą inwestycji na odpowiednią skalę.

Opozycja zwraca też uwagę na długotrwały charakter kryzysu. Przypomniano, że Irlandia zmaga się z nim od kilkunastu lat.

Podatnicy i dzieci płacą najwyższą cenę

Koszty społeczne i ekonomiczne obecnej sytuacji są ogromne. Tymczasowe zakwaterowanie w hotelach, również z dziećmi, jest opłacane z pieniędzy podatników. Co więcej, negatywne skutki takiego życia także będą musiały być finansowane przez państwo w przyszłości. Chodzi o konsekwencje psychiczne i rozwojowe.

Rząd zgadza się z potrzebą usprawnienia działań i obiecuje wsparcie samorządów, jednak nadal nie zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w mieszkalnictwie.

Przeczytaj także

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport