Czy selfie to grzech w islamie?

Kwestia robienia selfie w islamie nie jest jednoznaczna i może być grzechem. Zależy to od interpretacji prawa islamskiego (szariatu). Jednak muzułmanie muszą bardzo uważać, bowiem bardziej radykalne szkoły myślenia absolutnie zakazują przestawiania wizerunku. Istnieją jednak różne stanowiska na ten temat.

Zakaz przedstawiania wizerunków czyli Taswir

Niektóre konserwatywne interpretacje islamu (zwłaszcza szkoła hanbalicka oraz niektóre odłamy salafizmu) uważają fotografię i selfie za niedozwolone (haram). Dzieje się tak  ponieważ są one formą taswir – tworzenia wizerunków istot żywych. Jest to zabronione w niektórych hadisach.

- Advertisement -

Prorok Muhammad miał powiedzieć: „Najcięższa kara w Dniu Sądu czeka tych, którzy rysują obrazy (istot żywych)” (Sahih al-Bukhari, 5950; Sahih Muslim, 2109).

Zwolennicy tej interpretacji uważają, że robienie zdjęć ludzi i zwierząt to forma naśladowania Allahowego dzieła stworzenia, co jest grzechem.

Niektóre konserwatywne społeczności muzułmańskie (np. w Arabii Saudyjskiej czy Afganistanie) całkowicie odrzucają robienie selfie. Także nie popierają fotografowania ludzi, szczególnie jeśli chodzi o kobiety.

Selfie dozwolone, ale z pewnymi warunkami

Wielu współczesnych uczonych uznaje, że fotografia i selfie nie są tym samym, co rysowanie obrazów. Ponieważ fotografie nie „tworzą” niczego, lecz jedynie rejestrują istniejący wizerunek.

Sheikh Yusuf al-Qaradawi i inni nowocześniejsi islamscy uczeni argumentują, że w wielu wypadkach selfie można jak najbardziej robić. Jeśli zdjęcia i selfie robi się z szacunkiem, nie prowadzą do próżności (riya’) ani nie zawierają nagości czy niemoralności, są dozwolone (halal).

Co ciekawe, selfie dla celów praktycznych (np. dokumenty, komunikacja, edukacja) wykonuje się powszechnie.

W niektórych krajach islamskich, takich jak Turcja, Malezja czy Indonezja, robienie selfie jest normalną częścią życia. Przy czym należy pamiętać, że selfi i zdjęcia muszą spełniać zasady skromności.

Kiedy selfie mogą być grzechem w Islamie (haram)?

Wielu uczonych akceptuje selfie jako ogólnie dozwolone, jednak pewne sytuacje sprawiają, że stają się grzeszne (haram):

  • Ekspozycja ciała/nagość – Selfie narusza zasady skromności, gdy ukazuje odsłonięte ciało kobiety lub mężczyzny w sposób prowokacyjny.
  • Próżność (riya’) i narcyzm – Robienie selfie w celu przesadnego samouwielbienia, chwalenia się urodą lub statusem społecznym prowadzi do próżności.
  • Uwodzenie i niemoralność – Publikowanie zdjęć w sposób prowokujący seksualnie lub używanie ich do flirtu online sprzyja niemoralnym intencjom.
  • Złamanie zasad skromności dla kobiet – W niektórych społecznościach kobiety nie powinny pokazywać twarzy publicznie. Kiedy robią selfie ukazujące twarz, łamią tę zasadę.

Niektóre szkoły islamu nie sprzeciwiają się selfie (halal), jeśli służą dobrym celom i zachowują zasady skromności. Jednak konserwatywne interpretacje uznają je za haram, gdy prowadzą do próżności lub naruszają normy skromności.

Przeczytaj także

Komisje wyborcze w Niemczech adresy – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Plany zamachów w Niemczech! Policja aresztowała trzech mężczyzn działających najprawdopodobniej na zlecenie Kremla!

Prokuratura aresztowała trzech mężczyzn pochodzenia Ukraińskiego. Służby ujawniły plany zamachów w Niemczech za pomocą przesyłanych paczek. Kiedyś takie przesyłki trafiły również do Polski.

Bez imigrantów w Niemczech nie będzie opieki dla starszych!

Według najnowszych danych Federalnej Agencji Pracy w Niemczech brakuje osób chętnych do opieki. W efekcie opieka dla osób starszych w Niemczech bez imigrantów byłaby tylko złudzeniem.

Pełne kontrole na granicy polsko-niemieckiej

Jak wygląda życie na granicy po pierwszym tygodniu wzmożonych utrudnień? Kierowcy ciężarówek i mieszkańcy coraz częściej otwarcie mówią o ogromnej skali problemu.

Polka zabita w Niemczech. Afgańczyk pchnął ją nożem

W środę 7 maja w sklepie odzieżowym doszło do tragedii. 25-letni Afgańczyk pchnął nożem 41-letnią Polkę. Kobieta nie przeżyła.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport