piątek, 20 września, 2024

Newtownabbey: Polska para ofiarą zbrodni z nienawiści

W północnoirlandzkim Newtownabbey, w minioną środę, 2 sierpnia 2023 roku dom, w którym mieszkała polska para, został zaatakowany przez grupę mężczyzn. Atak miał miejsce około godziny 20:30.

Pięciu zamaskowanych mężczyzn rozbiło okna w budynku za pomocą młotka oraz uszkodziła samochód należący do naszych rodaków. W wyniku tych wydarzeń Jacek S. i Marta K. byli mocno wstrząśnięci i nie spali całą noc. Jak podaje serwis informacyjny BBC, nie był to pierwszy taki przypadek, w którym zaatakowano parę naszych rodaków. W lutym 2023 roku ich dom stał się celem innego ataku. Wówczas, jak zostało to potwierdzone przez policje, wybito okno w salonie i uszkodzono drzwi wyjściowe, prawdopodobnie za pomocą kostki brukowej. Wówczas, w tym czasie nikogo nie było w domu.

Funkcjonariusze Police Service of Northern Ireland incydent z lutego traktują jako hate crime, a więc zbrodnię z nienawiści. Polacy padli jej ofiarą tylko dlatego, że są Polakami, a nie natywnymi Brytyjczykami.

Jesteśmy zdruzgotani. Ogólnie nie wiem, co robić.

Jak czytamy w relacji brytyjskich mediów, początkowo nasi rodacy myśleli, że za hałasy odpowiada… kot. Marta K. chcąc sprawdzić, co się stało, zobaczyła w swoim ogrodzie dwóch mężczyzn trzymających młotki. – Właśnie to zobaczyłam i pobiegłam z powrotem na górę, ponieważ bałam się zejść na dół. Nie wiedziałam, co robić. Trzęsłam się, płakałam. Bałam się i byłam taka zła – jak komentuje kobieta, jak cytujemy za BBC.

Z kolei Jacek S. mówi, iż w zaatakowanym domu mieszka od pięciu lat i wydał tysiące funtów na jego renowację. Pochwalił sąsiadów, że natychmiast po ataku przybyli z pomocą parze. – Nie mogę się stąd wyprowadzić, bo stracę wszystko. Jesteśmy zdruzgotani. Ogólnie nie wiem, co robić. Nawet nie martwię się o siebie, martwię się o moją partnerkę, o moje zwierzaki. Nie chcę żyć ciągle w strachu – komentuje.

Po prostu zostawcie nas w spokoju

Pytana o to, co chciałaby powiedzieć sprawcą tego ataku, Polka odpowiada bez wahania „po prostu zostawcie nas w spokoju”. – Nie robię niczego złego. Pracuję, mój partner też pracuje. Przeprowadziliśmy się tutaj, aby mieć lepsze życie. Nie wydaje mi się, żeby to lepsze życie wyglądało tak, że co pół roku ktoś przychodzi i wybija ci okno – podsumowuje.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?