Coraz więcej wypadków powodują kierowcy z telefonem w ręku. Widok osoby prowadzącej samochód i jednocześnie patrzącej na smartfona stał się powszechny. Tymczasem używanie telefonu w czasie jazdy jest wykroczeniem. Jednak mandat to najmniejszy problem dla kierowcy, który nie przestrzega przepisów. W razie wypadku nie dostanie on odszkodowania i poniesie olbrzymie koszty za spowodowane zniszczenia i utratę zdrowia.
Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy
Przepisy regulujące korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy różnią się nieznacznie w poszczególnych krajach. Coraz więcej państw wprowadza całkowity zakaz korzystania z komórek, a jedyną formą dopuszczalnej rozmowy przez telefon, jest używanie zestawów głośnomówiących. Choć i te, potrafią skutecznie zmniejszyć skupienie kierowcy na jeździe.
W Polsce rozmowa telefoniczna bez wymaganego zestawu głośnomówiącego podczas jazdy samochodem jest całkowicie zabroniona (art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Niedozwolone jest także używanie komórki do pisania czy korzystania aplikacji. Za złamanie zakazu grozi mandat oraz 5 pkt. karnych.
W Wielkiej Brytanii jest podobnie. Za złamanie zakazu kierowcy grozi 6 punktów karnych i £200 kary. Jeśli wykroczenie dotyczy kierowcy, który zdał prawo jazdy w ciągu ostatnich 2 lat, zostaje on pozbawiony “prawka”.
Tak samo jest w wielu innych krajach Europy.
Co z ubezpieczeniem jeśli w czasie jazdy kierowca korzystał z komórki?
Coraz więcej ubezpieczycieli, zastrzega w warunkach ubezpieczenia, zakaz korzystania z telefonu przez kierowcę.
Jeśli takiego zapisu nie ma, ubezpieczyciel jest w stanie podciągnąć rozmowę przez komórkę lub jej używanie pod “rażące zaniedbanie obowiązków” kierowcy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku wypadku i może całkowicie odmówić wypłaty odszkodowania.
Oznacza to, że w przypadku, gdy udowodnione zostanie, że korzystanie z telefonu, firma ubezpieczeniowa może w praktyce wymigać się od płacenia czegokolwiek i bardzo chętnie z tej możliwości korzysta.
Ubezpieczalnie wykorzystują telefony, do nie płacenia odszkodowań
Dla firm ubezpieczeniowych, obecny trend korzystania z komórki za kółkiem, stanowi doskonałą okazję, nie tylko do podnoszenia składek, ale także do unikania płacenia za wypadki.
Jeśli tylko okaże się, że kierowca używał telefonu, ubezpieczyciel zawsze uzna to za rażące zaniedbanie poszkodowanego i odmówi odszkodowania. W takiej sytuacji, jeśli kierowca jest sprawcą, bardzo trudno jest mu udowodnić, że rozmowa nie przyczyniła się wypadku. Sądy także coraz częściej uznają winę kierowcy, który rozmawiał przez telefon i traktują to jak rażące niedbalstwo.
Skąd wiadomo, że kierowca korzystał z telefonu komórkowego?
Podczas wypełniania raportu policyjnego, kierowca może sam się przyznać, że korzystał z telefonu komórkowego w momencie wypadku. Uwagę na to zwracają także inni uczestnicy zdarzenia i bardzo chętnie zgłaszają, bowiem prowadzenie samochodu z komórką w ręku jest powszechnie uznawane za naganne. Kierowca innego pojazdu lub pieszy mógł zauważyć, że sprawca wypadku korzystał z telefonu i zgłosić to policji podczas przesłuchania.
Coraz częściej słyszy się także o tym, że ubezpieczyciel żąda raportów z sieci telefonicznych.
W wielu krajach instalowane są również kamery, które nie tylko potrafią wychwycić kierowców przekraczających prędkość, ale także zobaczyć wnętrze samochodu. Kamery takie są także testowane w UK, co oznacza, że mogą łapać kierowców, którzy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa lub używają telefonu komórkowego podczas jazdy.
Jak uniknąć wypadków samochodowych spowodowanych przez telefon?
Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest niezwykle niebezpieczne i może prowadzić do poważnych wypadków. Nie należy używać telefonów w czasie jazdy, zależnie od przepisów prawa.
Dobre praktyki to:
- Wyłącz telefon lub przełącz go w tryb cichy.
- Nawigację ustaw przed wyruszeniem
- Telefon trzymaj w miejscu niedostępnym podczas jazdy, np. w schowku.
- Nie odbieraj telefonów, nie pisz wiadomości tekstowych i nie korzystaj z mediów społecznościowych.
- Jeśli musisz odebrać telefon, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu.
- Stosuj zestawy głośnomówiące tylko w wyjątkowych przypadkach.
- Używaj aplikacji, które blokują połączenia i wiadomości tekstowe podczas jazdy.
Do negatywnych skutków w korzystania z telefonu podczas jazdy należą:
- Roztargnienie
- Opóźniony czas reakcji
- Odrywanie wzroku od drogi