Niemcy: obrazy Hitlera sprzedano za 40 tys. euro

W sobotę Norymberski dom aukcyjny Weidler sprzedał obrazy Hitlera za 40 tys. euro. Niebawem na aukcji ma się pojawić kolejne 13 akwarel.

Za życia Hitler nie zyskał uznania jako artysta. Mówiono o nim raczej pogardliwie: „malarz pokojowy”, „landszafciarz” czy „malarz akwarelek”. Te opinie potwierdzili także specjaliści twierdząc, że obrazy Hitlera są na co najwyżej na średnim poziomie. Chociaż obrazy nie mają wartości artystycznej, to cieszą się zaskakująco dużą popularnością.

- Advertisement -

Norymberski dom aukcyjny sprzedał w sobotę 16 akwareli za zawrotną sumę 40 tys. euro. Ci, którym się nie udało nabyć obrazu, będą mieli jeszcze szanse – na aukcji ma się niebawem pojawić kolejne 13 akwarel, których autorstwo przypisuje się Adolfowi Hitlerowi.

Z 16 dzieł namalowanych w latach 1904-1922 najwyższą cenę osiągnął „Dom doktora Blocha”. Sprzedano go za cenę 7 tys. euro. Na drugim miejscu pod względem ceny uplasowała się panorama Drezna, którą sprzedano za 5,5 tys. euro.
W czerwcu 2015 r. ten sam dom aukcyjny sprzedał 14 dzieł sygnowanych A. Hitler za prawie 400 tys. euro , a w listopadzie 2014 r. – jeden obraz wraz z oryginalnym rachunkiem z 1916 r. za 130 tys. euro.

Eksperci szacują, że Hitler mógł stworzyć około 2-3 tys. dzieł. Są to głównie rysunki, akwarele i obrazy olejne. Obrazy Hitlera pojawiają się na aukcjach bardzo często – jednak większość z nich to falsyfikaty.

Wydawać by się mogło, że takimi artefaktami powinny się interesować raczej muzea niż prywatni kolekcjonerzy skłonni słono zapłacić za obrazy o wątpliwej wartości artystycznej. To jednak nie koniec absurdów – jeszcze pod koniec grudnia ubiegłego roku w niemieckich mediach pojawiła się informacja o ponownym wydaniu „Mein Kampf”. Książka trafiła na rynek księgarski na początku stycznia, a już dwa tygodnie później rozważano dodruk książki, ponieważ cieszyła się tak dużą popularnością.

Co więcej książka mimo swojej kontrowersyjnej zawartości może stać się pomocą naukową – tak zadecydowała bowiem Johanna Wanka, minister oświaty w rządzie Angeli Merkel. Ostateczna decyzja należy jednak do rządów landowych a także do samych szkół.

Teksty tygodnia

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie