Niemcy wprowadzają kontrole na granicy – co to oznacza dla polskich imigrantów?

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosiła wprowadzenie tymczasowych kontroli granicznych. Będą one funkcjonowały na wszystkich granicach lądowych Niemiec. Środki zostaną wprowadzone już 16 września i planowo mają obowiązywać przez sześć miesięcy.

Niemieckie granice mają ponad 3700 kilometrów i oddzielają ten kraj od Danii, Belgii, Holandii, Luksemburga, Francji, Szwajcarii, Austrii, Czech i Polski. W związku z zagrożeniami wynikającymi z nielegalnej migracji i islamskiego ekstremizmu władze w Berlinie zdecydowały się na tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych.

Niemcy przywracają (tymczasowo) kontrole na granicach

– Wzmacniamy bezpieczeństwo wewnętrzne i kontynuujemy naszą twardą linię przeciwko nielegalnej migracji – jak zadeklarowała Nancy Faeser w oficjalnym komunikacie. Kontrole zostaną przywrócone 16 września. Zgodnie z założeniami tymczasowe środki mają zostać przyjęte na sześć miesięcy. Z kolei w przypadku Polski oznacza to po prostu przedłużenie środków, które zostały przyjęte wcześnie, a konkretnie 15 grudnia 2023.

Jednocześnie minister Faeser zaznacza, iż ważne jest „działanie w ścisłym partnerstwie z naszymi sąsiadami” oraz podkreśla „minimalizowanie wpływu na osoby dojeżdżające do pracy i codzienne życie w regionach przygranicznych”. Jak dotąd nie jest jasne, jak kontrole będą wyglądać w praktyce, ale szefowa niemieckiego resortu spraw wewnętrznych powiedziała, że ​​wpływ na osoby dojeżdżające do pracy i codzienne życie w strefie przygranicznej będzie „jak najmniejszy”.

Co oznacza to dla polskich imigrantów?

Również w Holandii skrajnie prawicowa PVV wezwała do ponownego wprowadzenia większej liczby kontroli granicznych. Holenderska minister ds. azylu i migracji Marjolein Faber przyznała, że rozumie ruch ze strony niemieckiego rządu. Niemcy i Holandia będą teraz omawiać, w jaki sposób środek zostanie wdrożony i jak zmniejszyć jego negatywny wpływ na handel transgraniczny.

Faber powiedziała również, że chce, aby holenderski gabinet współpracował z Niemcami i resztą Europy w celu zaostrzenia przepisów imigracyjnych i wzmocnienia kontroli na zewnętrznych granicach Europy.

Co przyczyniło się do takiej, a nie innej decyzji Berlina? Wpływ na zaostrzenie polityki w tym zakresie miał niedawny atak w miejscowości Solingen. Pod koniec sierpnia 2024 nożownik zabił tam trzy osoby, a kilka kolejnych poważnie ranił. Państwo Islamskie przyznało się to organizacji tego ataku.

Przeczytaj także

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Czy nielegalni imigranci z centrów dublińskich w Niemczech trafiają do Polski?

Centra Dublińskie budzą wiele kontrowersji i obaw. Niemcy umieścili takie ośrodki na granicy z Polską, co wzbudzało liczne obawy o przerzucanie problemu nielegalnych imigrantów do Polski.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport