Nigel Farage uważa, że nie jest winny prześladowań Polaków po Brexicie i żąda przeprosin od BBC

Nigel Farage domaga się przeprosin od szefa BBC za obwinienie go za śmierć Arkadiusza Jóźwika. Polityk zagroził, że jeśli ich nie otrzyma, przestanie płacić abonament.

Po śmierci Arkadiusza Jóźwika powszechnym było przekonanie, że Polak padł ofiarą ksenofobicznej nagonki rozpętanej podczas referendum w sprawie Brexitu. Politycy nawołujący do opuszczenia struktur Unii Europejskiej używali bardzo agresywnej retoryki w stosunku do imigrantów, która przełożyła się na wzrost "hate crimes".

Temat numeru: Tylko trzy lata za życie Arkadiusza Jóźwika

Według oficjalnych statystyk policyjnych od drugiego tygodnia czerwca do końca września policja przyjęła 4727 zgłoszeń dotyczących przestępstw motywowanych nienawiścią – względem mniejszości etnicznych, narodowych, seksualnych, religijnych albo względem osób niepełnosprawnych. W porównaniu do tego samego okresu w 2015 r. liczba przestępstw z nienawiści wzrosła o 24 proc.

W sprawie 40-letniego Polaka zamordowanego w Harlow (hrabstwo Essex) śledztwo jednak nie wykazało, że zbrodnia było motywowana nienawiścią. Przed sądem ustalono, że było to nieumyślnie spowodowane morderstwo. To właśnie w tej sprawie brytyjskie media zarzucały, że Nigel Farage miał "krew na rękach" ze względu na swoje ostre wypowiedzi podczas kampanii referedalenj. Chodzi konkretnie o materiał wyemitowany na jednym z kanałów BBC.

 

 

Wzrost przestępstw z nienawiści wcale nie nastąpił po Brexicie! Polacy byli atakowani znacznie wcześniej…

Teraz, były lider UKIP`u żąda od dyrektora generalnego BBC Tony’ego Halla przeprosin za, jak sam je określił, "tandetne dziennikarstwo". Farage utrzymuje, że w wyniku emisji rzeczonego programu… mocno ucierpiał. Polityk, jak sam napisał w artykule do "The Daily Telegraph", miał przez długi okres czasu "żyć w stanie ciągłego strachu" i "obawie przed odwetem". "To jedno wydarzenie przysporzyło mnie i mojej rodzinie więcej cierpienia, niż 25 lat kariery w polityce" – komentuje Farage, który zapewnia, że bał się wyjść z domu po gazetę.

Swoje żądania podparł grożbą zaprzestania płacenia abonamentu. Przedstawiciele BBC na razie nie skomentowali tej sprawy.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie