środa, 18 września, 2024

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą zasady wjazdu dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA. Jak będzie to wyglądało? Kiedy ten obowiązek obejmie Polaków? Co już wiemy na temat Electronic Travel Authorisation?

Już niedługo przyjazd na Wyspy będzie wiązał się z dodatkowymi formalności oraz… kosztami. Nowe regulacje dotyczyć będą także Polaków. Od kwietnia 2025 roku obywatele RP za uzyskanie Elektronicznej Autoryzacji Podróży zapłacą 10 funtów. Jest to kolejne utrudnienie dla Polaków, którzy odwiedzają swoich bliskich mieszkających na Wyspach lub jadą w celach turystycznych.

Czym jest Electronic Travel Authorisation (ETA)?

Odpowiadając najkrócej, to po prostu cyfrowe zezwolenie pozwalające na pokonanie granicy brytyjskiej. W związku z założeniami polityki Home Office po Brexicie, granice Zjednoczonego Królestwa mają zostać uszczelnione. Wprowadzenie ETA uchodzi za największą zmianę przepisów w tym względzie od dziesięcioleci.

Program ten jest oparty na modelu obowiązującym w Stanach Zjednoczonych. W jego ramach obywatele UE i mieszkańcy innych krajów zostaliby obciążenie dodatkowym wydatkiem w związku z przyjazdem do UK, który pokrywałby koszty związane z obsługą ruchu granicznego i szeroko pojęta biurokracją.

Jak rząd UK uzasadnia zmiany?

Jak czytamy na oficjalnych stronach rządowych GOV.uk:

„Ubiegając się o ETA z odpowiednim wyprzedzeniem, odwiedzający Wielką Brytanię skorzystają na płynnej i wydajnej podróży. Proces aplikacji będzie szybki i w pełni cyfrowy. Większość odwiedzających składając wniosek za pośrednictwem aplikacji mobilnej i otrzyma szybką odpowiedź w tej sprawy […]. Koszt ETA będzie zgodny z podobnymi systemami międzynarodowymi, a osoby fizyczne mogą wielokrotnie odwiedzać Wielką Brytanię”.

– Wzmocnienie naszej granicy pozostaje jednym z głównych priorytetów rządu – w taki sposób były minister ds. imigracji Robert Jenrick uzasadniał wprowadzenie nowych regulacji.

– ETA zwiększa bezpieczeństwo naszych granic, intensyfikując naszą wiedzę o osobach pragnących przybyć do Wielkiej Brytanii i zapobiegając przybyciu tych, którzy stanowią zagrożenie – uzupełniał.

Kiedy program został uruchomiony?

Electronic Travel Authorisation (ETA) został już uruchomiony w październiku 2023. Sukcesywnie będzie obejmował obywateli kolejnych krajów. Obywatele krajów spoza Europy, którzy nie muszą legitymować się wizą, aby wjechać do UK, mogą się ubiegać o wydanie ETA od 27 listopada 2024. Z kolei od 8 stycznia 2025 roku dokument ten będzie od nich wymagany na granicy brytyjskiej.

Następnie, nowe regulacje obejmą obywateli krajów Europy, którzy nie potrzebują wizy do wjazdu do UK. Dotyczy to zatem także Polaków. ETA będzie wymagana od 2025 kwietnia, zaś składać wniosek o jej wydanie będą mogli od 5 marca 2025.

Dodajmy, iż Elektroniczna Autoryzacja Podróży będzie ważna przez dwa lata (lub do upływu ważności paszportu). Dzięki niej możliwe będzie odbycie wielokrotnych podróży do UK lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub na studia krótkoterminowe, jak cytujemy za PAP`em.

Warto również zwrócić uwagę, że ETA nie pozwala na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy. Korzystając z niej nie można na Wyspach podejmować pracy, prowadzić działalności, jako self-employed, ubiegać się o zasiłki czy mieszkać.

Co z Electronic Visa Waiver (EVW) i Common Travel Area?

Warto również dodać, iż nowy program całkowicie zastąpi obecny program Electronic Visa Waiver (EVW), który wiązał się z ponoszeniem wyższych kosztów za jednorazową wizytę w UK.

Praktycznie może to oznaczać, że wraz z nadejściem roku 2025 ruch bezwizowy do UK przestanie istnieć lub będzie bardzo ograniczony. Program nie będzie dotyczył obywateli brytyjskich i irlandzkich, którzy dzięki Common Travel Area mogą podróżować na Wyspie bez ograniczeń. ETA będzie jednak dotyczyło tych, którzy przyjeżdżają do UK przez Irlandię.

Ile będzie kosztowała aplikacja w ramach ETA?

Koszt wydania ETA wyniesie 10 funtów. Wniosek o jego wydanie ETA będzie można złożyć poprzez aplikację „UK ETA App” lub poprzez dedykowaną stronę internetową. Uzyskanie dokumentu ma zająć do trzech dni roboczych. Szczegółowe informacje na temat procesu uzyskiwania dokumentu znajdują się na pod: https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta

Co zmienia się dla Polaków wybierających się do UK?

>Przypomnijmy, obecnie (po Brexicie, zgodnie z regulacjami, które weszły w życie od 1 października 2021) Polacy do UK nie mogą już wjechać do UK na dowodzie osobistym, konieczne jest wylegitymowanie się paszportem.

Rzecz jasna, przepisy te nie dotycząc tych obywateli RP, którzy posiadają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii i uzyskali go na podstawie dowodu osobistego. Mogą ze swoich przywilejów korzystać co najmniej do końca 2025 roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tragiczna śmierć Polaka podczas pokazu sztucznych ogni

Do śmierci naszego rodak doszło w miniony weekend, w sobotę 7 września 2024 roku. Miała ona miejsce podczas pokazu fajerwerków w Westeinderplassen, zespole jezior w holenderskim Aalsmeer.

Dzisiaj zniżka na jedzenie i napoje w Wetherspoon

Sieć pubów Wetherspoon ogłosiła dzisiaj (czwartek, 12 września) 24-godzinną zniżkę na jedzenie i napoje w swoim menu.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji