Nowy podatek turystyczny wspomoże budownictwo mieszkań komunalnych

Władze Edynburga zamierzają wprowadzić nowy podatek turystyczny w wysokości 5 proc., który ułatwi miastu utrzymanie przestrzeni publicznej w należytym stanie oraz wspomoże budownictwo mieszkań komunalnych. Nowy podatek miałby wejść w życie za około dwa lata.

Nowa opłata turystyczna w służbie mieszkańcom miasta

Council w Edynburgu chce skorzystać z nowych uprawnień od rządu i wprowadzić od lipca 2026 r. nową opłatę turystyczną w wysokości 5 proc. za jednego gościa za noc. Opłata miałaby być pobierana za maksymalnie siedem nocy, ale też od wszystkich obiektów. Byłyby to więc nie tylko hotele i profesjonalnie zarządzane apartamenty, ale też np. obiekty zarządzane prywatnie, a wynajmowane za pośrednictwem platform wakacyjnych takich jak AirBnB.

Nowy podatek turystyczny ma przypominać opłaty, które już od dawna funkcjonują w wielu popularnych miastach na kontynencie. W tym w Madrycie, Amsterdamie, Berlinie czy Lizbonie. Władze Edynburga szacują, że opłata turystyczna mogłaby wygenerować w ich budżecie dodatkowe 43-50 mln funtów rocznie.

Na co przeznaczone zostaną środki z podatku turystycznego?

Władze Edynburga w związku z nowym podatkiem turystycznym stawiają sobie jasne cele. Jednym z nich jest utrzymanie w należytym stanie przestrzeni publicznej, obciążonej przez ponad 5 mln turystów rocznie. Council celuje m.in. w modernizację reprezentacyjnej ulicy Edynburga Princes Street, zastąpienie starej muszli koncertowej w ogrodach Princes Street lub w ogóle zagospodarowanie parków poza centrum miasta.

Drugim, a w zasadzie jeszcze ważniejszym celem stawianym sobie przez władze Edynburga, byłoby wykorzystanie środków pochodzących z opłaty turystycznej do wspomożenia budownictwa mieszkań komunalnych. Na program mieszkaniowy i poprawę przestrzeni publicznej council w Edynburgu chciałby wydać 50 proc. środków pochodzących z podatku turystycznego. Pozostałe 35 proc. władze Edynburga chciałyby zainwestować w rozwój festiwali i innych miejsc kulturalnych miasta, a 15 proc. – na rozwój infrastruktury turystycznej.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie