Nowy podatek turystyczny wspomoże budownictwo mieszkań komunalnych

Władze Edynburga zamierzają wprowadzić nowy podatek turystyczny w wysokości 5 proc., który ułatwi miastu utrzymanie przestrzeni publicznej w należytym stanie oraz wspomoże budownictwo mieszkań komunalnych. Nowy podatek miałby wejść w życie za około dwa lata.

Nowa opłata turystyczna w służbie mieszkańcom miasta

Council w Edynburgu chce skorzystać z nowych uprawnień od rządu i wprowadzić od lipca 2026 r. nową opłatę turystyczną w wysokości 5 proc. za jednego gościa za noc. Opłata miałaby być pobierana za maksymalnie siedem nocy, ale też od wszystkich obiektów. Byłyby to więc nie tylko hotele i profesjonalnie zarządzane apartamenty, ale też np. obiekty zarządzane prywatnie, a wynajmowane za pośrednictwem platform wakacyjnych takich jak AirBnB.

- Advertisement -

Nowy podatek turystyczny ma przypominać opłaty, które już od dawna funkcjonują w wielu popularnych miastach na kontynencie. W tym w Madrycie, Amsterdamie, Berlinie czy Lizbonie. Władze Edynburga szacują, że opłata turystyczna mogłaby wygenerować w ich budżecie dodatkowe 43-50 mln funtów rocznie.

Na co przeznaczone zostaną środki z podatku turystycznego?

Władze Edynburga w związku z nowym podatkiem turystycznym stawiają sobie jasne cele. Jednym z nich jest utrzymanie w należytym stanie przestrzeni publicznej, obciążonej przez ponad 5 mln turystów rocznie. Council celuje m.in. w modernizację reprezentacyjnej ulicy Edynburga Princes Street, zastąpienie starej muszli koncertowej w ogrodach Princes Street lub w ogóle zagospodarowanie parków poza centrum miasta.

Drugim, a w zasadzie jeszcze ważniejszym celem stawianym sobie przez władze Edynburga, byłoby wykorzystanie środków pochodzących z opłaty turystycznej do wspomożenia budownictwa mieszkań komunalnych. Na program mieszkaniowy i poprawę przestrzeni publicznej council w Edynburgu chciałby wydać 50 proc. środków pochodzących z podatku turystycznego. Pozostałe 35 proc. władze Edynburga chciałyby zainwestować w rozwój festiwali i innych miejsc kulturalnych miasta, a 15 proc. – na rozwój infrastruktury turystycznej.

Teksty tygodnia

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie