piątek, 20 września, 2024

Nowy podatek turystyczny wspomoże budownictwo mieszkań komunalnych

Władze Edynburga zamierzają wprowadzić nowy podatek turystyczny w wysokości 5 proc., który ułatwi miastu utrzymanie przestrzeni publicznej w należytym stanie oraz wspomoże budownictwo mieszkań komunalnych. Nowy podatek miałby wejść w życie za około dwa lata.

Nowa opłata turystyczna w służbie mieszkańcom miasta

Council w Edynburgu chce skorzystać z nowych uprawnień od rządu i wprowadzić od lipca 2026 r. nową opłatę turystyczną w wysokości 5 proc. za jednego gościa za noc. Opłata miałaby być pobierana za maksymalnie siedem nocy, ale też od wszystkich obiektów. Byłyby to więc nie tylko hotele i profesjonalnie zarządzane apartamenty, ale też np. obiekty zarządzane prywatnie, a wynajmowane za pośrednictwem platform wakacyjnych takich jak AirBnB.

Nowy podatek turystyczny ma przypominać opłaty, które już od dawna funkcjonują w wielu popularnych miastach na kontynencie. W tym w Madrycie, Amsterdamie, Berlinie czy Lizbonie. Władze Edynburga szacują, że opłata turystyczna mogłaby wygenerować w ich budżecie dodatkowe 43-50 mln funtów rocznie.

Na co przeznaczone zostaną środki z podatku turystycznego?

Władze Edynburga w związku z nowym podatkiem turystycznym stawiają sobie jasne cele. Jednym z nich jest utrzymanie w należytym stanie przestrzeni publicznej, obciążonej przez ponad 5 mln turystów rocznie. Council celuje m.in. w modernizację reprezentacyjnej ulicy Edynburga Princes Street, zastąpienie starej muszli koncertowej w ogrodach Princes Street lub w ogóle zagospodarowanie parków poza centrum miasta.

Drugim, a w zasadzie jeszcze ważniejszym celem stawianym sobie przez władze Edynburga, byłoby wykorzystanie środków pochodzących z opłaty turystycznej do wspomożenia budownictwa mieszkań komunalnych. Na program mieszkaniowy i poprawę przestrzeni publicznej council w Edynburgu chciałby wydać 50 proc. środków pochodzących z podatku turystycznego. Pozostałe 35 proc. władze Edynburga chciałyby zainwestować w rozwój festiwali i innych miejsc kulturalnych miasta, a 15 proc. – na rozwój infrastruktury turystycznej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?