Wraz z inflacją, podwyżką rachunków za energię i wzrostem kosztów życia wielu landlordów decyduje się podnieść swoim najemcom czynsz. Czy jednak mogą to zrobić nieoczekiwanie i w sposób zupełnie dowolny nie licząc się z sytuacją lokatorów?
Podwyżka czynszu w sytuacji, gdy większość z nas zmaga się z kryzysem dotyczących wzrostu kosztów życia, jest dużym ciosem. Wielu landlordów jednak decyduje się na taki ruch ze względu właśnie na inflację i inne podwyżki, z którymi sami muszą się mierzyć. Czy jednak podwyższyć czynsz mogą w zupełnie dowolny sposób?
- Przeczytaj koniecznie: Ile kosztuje wynajem mieszkania w Londynie? Oto najdroższe i najtańsze opcje w zależności od dzielnicy
Podwyżka czynszu
Na jednej z grup na Facebooku podjęto temat podwyżki czynszu, a dyskusję zainicjowało pytanie: „Co ile i o ile landlord może podnieść rent?” Okazało się, że w ciągu niecałego roku landlord podniósł czynsz dwa razy – najpierw o 25 funtów, następnie o 75 funtów.
Na stronie gov.uk możemy jednak przeczytać, jakie są ogólne zasady dotyczące najmu, z uwzględnieniem podwyżki czynszu. Jest tam jasno napisane, że w naszej umowie najmu powinny być zawarte informacje o tym, jak oraz kiedy czynsz może zostać zmieniony.
Kiedy landlord może podnieść czynsz?
W przypadku najmu okresowego (z tygodnia na tydzień lub z miesiąca na miesiąc) landlord nie może zwykle podwyższać czynszu częściej niż raz w roku bez naszej zgody. Z kolei w przypadku najmu na czas określony (trwającego przez określony czas) właściciel może podnieść czynsz tylko wtedy, gdy wyrazimy na to zgodę. Jeśli nie wyrazimy zgody, czynsz może zostać podniesiony dopiero po tym, jak upłynie ten wyznaczony okres.
Ogólne zasady dotyczące podwyżki czynszu
Każdego najmu dotyczą dwie poniższe zasady:
– landlord musi uzyskać zgodę najemcy, jeśli chce podnieść czynsz o kwotę większą niż wcześniej uzgodniono
– podwyżka czynszu musi być sprawiedliwa i realistyczna, czyli zgodna ze średnimi czynszami lokalnymi.
Jak landlord musi zaproponować podwyżkę czynszu?
Jeśli umowa najmu przewiduje procedurę podwyższenia czynszu, właściciel musi się do niej zastosować. W przeciwnym razie wynajmujący może:
– odnowić umowę najmu pod koniec ustalonego okresu, ale z podwyższonym czynszem
– uzgodnić podwyżkę czynszu z najemcą i sporządzić nową umowę, którą oboje podpiszą
– skorzystać z formularza „Zawiadomienie wynajmującego z propozycją nowego czynszu” (Landlord’s notice proposing a new rent), co zwiększa czynsz po upływie ustalonego terminu.
Ponadto landlord musi podać najemcy informację o podwyżce lub wypowiedzeniu z minimum miesięcznym wyprzedzeniem (jeśli płacimy czynsz co tydzień lub co miesiąc). Natomiast, jeśli umowa dotyczy rocznego najmu, informację musimy otrzymać z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.