Obejrzyj „WracaMy” – film dokumentalny o Polakach w UK, będący kontynuacją „Tam, gdzie da się żyć”

Pamiętacie może film dokumentalny "Tam, gdzie da się żyć"? Właśnie powstała produkcja, która jest jego kontynuacją i można ją obejrzeć całkowicie za darmo i online!

Nakręcony przez Magdalenę Piejko film dokumentalny "Tam, gdzie da się żyć" okazał się ogromnym sukcesem. Rzeczony obraz, który powstał w 2014 roku opowiada o planujących wyjazd na Wyspy Polakach w poszukiwaniu godnego, normalnego życia. Piejko skupia się na losach kilku bohaterów, którzy opowiadają o swoim życiu przed i po wyjeździe z Polski do Anglii czy Irlandii. Produkcja została nakręcona przez "Gazetę Polską".

CZYTAJ TAKŻE: "Tam, gdzie da się żyć". Film o Polakach żyjących na Wyspach wstrząsnął mediami

Film "Tam, gdzie da się żyć" odbił się szerokim echem nie tylko w środowisku polonijnym na Wyspach, ale na jego kontynuację przyszło nam czekać dość długo. Dopiero teraz, w 2019 roku powstała jego kontynuacja, tym razem przygotowana przez TVP Polonię, zatytułowana "WracaMy". Czego można się po niej spodziewać?

Film opowiada o losach największej współczesnej emigracji Polaków, obecnie 30 i 40 latków, którzy około 10 lat temu udali się do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szacuje się, że za pracą wyjechało tam ponad 2 mln. Polaków. Socjologowie mówią w tym kontekście o tzw. “pokoleniu nic”, skazanym na wyjazd z kraju w poszukiwaniu godnego życia. Wiele osób rozważa, w bliższej lub dalszej przyszłości, powrót. 

 

GORĄCY TEMAT: Co stanie się z kartami EHIC? Wielka Brytania wystąpiła do 31 krajów UE o zawarcie umów indywidualnych, odpowiedź otrzymała zaledwie od 3

Polacy na Wyspach mierzą się teraz mi. in. z problemami związanymi z Brexitem czy z aklimatyzacją swoich dzieci, czyli ze specyfiką wychowania w tamtejszym systemie edukacyjnym (zarówno szanse jak i zagrożenia wynikające z tych różnic). Film jest swego rodzaju manifestem pokolenia zawieszonego między Wyspami a Polską, które migruje w poszukiwaniu mitycznej „normalności”.

Cały film można obejrzeć pod tym adresem (http://polonia.tvp.pl/44767116/wracamy). Co Wy o nim sądzicie? Obejrzyjcie i zabierzcie głos. Czekamy na Wasze komentarze!

Teksty tygodnia

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie