Oficjalne przeprosiny władz Szkocji za „polowanie na czarownice” i wymordowanie tysięcy kobiet między XVI a XVIII wiekiem [wideo]

Nicola Sturgeon oficjalnie przeprosiła w imieniu szkockiego rządu tysiące kobiet, które zostały stracone za czary między XVI a XVIII wiekiem. Premier Szkocji oficjalnie nazwała tę praktykę „niesprawiedliwością na kolosalną skalę” napędzaną „przynajmniej częściowo mizoginią w jej najbardziej dosłownym sensie i nienawiścią do kobiet”.

W średniowieczu polowania na czarownice opanowały całą Europę, co przejęło formę religijnej histerii. Pod rządami Marii królowej Szkotów, szkocki parlament uchwalił ustawę o czarach Witchcraft Act z 1563 roku, zgodnie z którą „czary, magia i nekromancja” były karane śmiercią.

Przemówienie Nicoli Sturgeon:

Wymordowanie tysięcy kobiet

Poszukiwanie wiedzy na temat czarów czy nawet ziołolecznictwa zwanych „ohydnymi rzemiosłami” lub konsultowanie się z kobietami, które tym się zajmowały, również stawało się wielkim wykroczeniem. Prawo, na podstawie którego prześladowano i wymordowano tysiące kobiet, zostało uchylone dopiero w 1735 roku. Do tamtej pory osądzono 3837 osób, z których 84 proc. stanowiły kobiety, a około dwie trzecie skazano i spalono na stosie.

polowanie na czarownice

Liczba ofiar śmiertelnych w Szkocji była mniejsza niż w Anglii, która wydała podobny akt w tym samym roku pod rządami Elżbiety I.

Szkocja przeprasza za „polowanie na czarownice”

Przemawiając w szkockim rządzie Nicola Sturgeon powiedziała, że chce „uznać tę rażącą historyczną niesprawiedliwość i rozszerzyć formalne pośmiertne przeprosiny na wszystkich oskarżonych, skazanych, oczernianych lub straconych na mocy ustawy o czarach z 1563 roku”.

– Niektórzy zapytają, dlaczego to pokolenie powinno przepraszać za coś, co wydarzyło się wieki temu. Może rzeczywiście warto zapytać, dlaczego trwało to tak długo – powiedziała premier.

Przyczyny polowań na czarownice nadal są przedmiotem dyskusji, a szał prześladowań w dużej mierze ominął wiele miejsc, takich jak np. Irlandia. Ale historycy powszechnie zgadzają się, że kobiety były nieproporcjonalnie bardziej zagrożone, gdy przeciwstawiały się obowiązującym normom społecznym, takim jak np. małżeństwo.

– W czasie, gdy kobietom nie wolno było nawet występować w sądzie w charakterze świadków, były one oskarżane i zabijane, ponieważ były biedne, inne, bezbronne lub, w wielu przypadkach, po prostu dlatego, że były kobietami. Te, które spotkał ten los, nie były czarownicami, były ludźmi i w przeważającej części kobietami. Dla niektórych nie jest to jeszcze historia, są części naszego świata, w których nawet dzisiaj kobiety i dziewczęta spotykają się z prześladowaniami, a czasem ze śmiercią, ponieważ zostały oskarżone o czary – dodała Sturgeon.

Dwuletnia kampania grupy Witches of Scotland zapewniła wsparcie administracji SNP dla formalnego ułaskawienia oskarżonych na podstawie szkockiego prawa o czarach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Protesty przeciwko Tesli w Londynie i Manchesterze

Fala protestów przeciwko Tesli Elona Muska rozprzestrzeniła się także...

Lista zmian w świadczeniach socjalnych. Co się zmieni?

Od kilku miesięcy Laburzyści zapowiadają konieczność wprowadzenia cięć budżetowych i zmian w świadczeniach socjalnych. Dziura budżetowa rośnie. Lista zmian w świadczeniach socjalnych jest długa. 

Bolek Ostrowski nie żyje – ostatni polski bohater spod Arnhem

W dniu 13 marca 2025 roku w wielu 105 lat zmarł ostatni żyjący spadochroniarz z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego.

Ostrzeżenie przed mrozem na Wyspach i w Irlandii

Meteorolodzy wydali dla Wielkiej Brytanii i Irlandii ostrzeżenie przed mrozem. Znad Arktyki nadciągają zimne masy powietrza...

Groźny pasażer na pokładzie samolotu Ryanair

8 marca samolot Linii Ryanair lądował w Lizbonie. Gwałtowny incydent na pokładzie zmusił załogę samolotu Ryanair do podjęcia decyzji o międzylądowaniu. Groźny pasażer został natychmiast usunięty z pokładu. 

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Bliscy Polki zamordowanej przez 13-latkę zabrali głos

13-letnia dziewczynka jest oskarżona o zamordowanie Marty Bednarczyk. Polka, która od 15 lat mieszkała w Wielkiej Brytanii była oddaną matką. Co wiemy o zmarłej kobiecie?

Nastolatkowie tracą zasiłki dla niepełnosprawnych

Wiele nastoletnich osób, które są niepełnosprawne, po ukończeniu 16. roku życia traci zasiłki dla niepełnosprawnych.

Tragiczna śmierć Polaka na torze motocrossowym

Tragedia na torze motocrossowym w hrabstwie Suffolk. W minioną niedzielę doszło do wypadku, w którym zginął nasz rodak.

Rozpoczął się strajk śmieciarzy w Birmingham

W Birmingham rozpoczął się strajk śmieciarzy, a na ulicach piętrzą się odpady. Sytuacja jest alarmująca, a władze lokalne bezradne.

Czy 13-latka zamordowała Martę Bednarczyk?

10 marca znaleziono ciało kobiety zidentyfikowanej jako matka trójki dzieci, Marta Bednarczyk. Pożar, który wybuchł w domu Newcomen Road w Wellingborough zapewne miał tylko zamaskować zabójstwo

Pleśń w mieszkaniach komunalnych w Londynie – raport

Według zgłoszeń największy problem jest w Haringey. Pleśń w mieszkaniach komunalnych w Londynie to nie tylko problem estetyczny, ale również kwestia zdrowia. Dlaczego najbiedniejsi mają mieszkać w złych warunkach?