piątek, 20 września, 2024

Osoby cierpiące na depresję stracą pomoc od państwa?

Rząd torysów chce znacząco ograniczyć pomoc państwa dla osób cierpiących z powodu depresji lub stanów lękowych. Regularnie wypłacane świadczenia ma zastąpić celowane wsparcie umożliwiające takim osobom powrót do pracy.

System pomocy socjalnej musi się zmienić

Partia Konserwatywna wzięła sobie za punkt honoru przywrócenie większej liczby osób dorosłych na rynek pracy. Chodzi o to, by ograniczyć świadczenia tym, którzy mogliby pracować, gdyby tylko otrzymali jakieś celowane wsparcie. Obecny system świadczeń, z którego korzystają również osoby niepełnosprawne, jest tak skonstruowany, że osoby cierpiące na różne schorzenia, w tym na pewne problemy natury psychicznej, odchodzą z rynku pracy i pobierają jedynie świadczenia. I tutaj Minister ds. Pracy i Emerytur Mel Stride chce właśnie dokonać małej rewolucji. Minister planuje postawić na pomoc osobom chorym, która byłaby „bardziej dostosowana do ich potrzeb”.

Jednym z elementów reformy miałoby na przykład być odebranie świadczeń pieniężnych osobom cierpiącym z powodu łagodniejszych schorzeń psychicznych i w zamian za to ułatwienie im dostępu do leczenia.

Czy reforma systemu opieki będzie najważniejszą od pokoleń?

Mel Stride nie ukrywa, że przygotowywana przez niego reforma systemu opieki ma być przełomowa. Być może nawet najważniejsza od pokoleń, ponieważ ma zmienić podejście do państwa opiekuńczego i pomocy jednostkom borykającym się z problemami. – Są tacy ludzie, którzy mają być może łagodniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym. Albo tacy, którzy poddali się zbytniemu etykietowaniu swoich problemów, nadając im cechy schorzeń (medycznych). A w rzeczywistości odpowiedzią lub częściową odpowiedzią na to jest praca. Musimy unikać sytuacji, w której zbyt chętnie mówimy: 'No cóż, właściwie to musisz pobierać zasiłki’ – zaznaczył Stride w jednym z wywiadów.

Suchej nitki na przygotowywanej reformie nie zostawiają niektórzy eksperci. Na przykład James Taylor, z organizacji charytatywnej Scope uważa, że jest to „lekkomyślny atak” na osoby niepełnosprawne. – Trudno uwierzyć, że te konsultacje dotyczą czegokolwiek innego niż obniżenia kosztów świadczeń, bez względu na skutki. Życie osób niepełnosprawnych, w tym osób cierpiących na choroby psychiczne, jest znacznie cenniejsze. Grożenie odebraniem niewielkich dochodów, jakie zapewnia PIP, nie rozwiąże problemów tego kraju. Rząd musi położyć kres temu lekkomyślnemu atakowi na osoby niepełnosprawne. I musi skupić się na tym, jak rozwiązać rzeczywiste problemy – podsumował propozycje rządu Taylor.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?