Ostatnie chwile na zwroty podatku dla pracujących z domu

Tylko do 5 kwietnia można składać wnioski o zwrot podatku za rok 2019/20, jeśli pracuje się z domu. Warto to zrobić, gdyż można odzyskać niemałe pieniądze. Zwroty przysługują wszystkim, którzy będąc na umowach o pracę, wykonują ją zdalnie.

Dla kogo zwrot?

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę (contract of employment) i pracujesz w domu, możesz kwalifikować się do złożenia wniosku o zwrot podatku. Zwroty przysługują bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i wynikają z tego, że pracując w domu, ponosisz koszty utrzymania z tym związane (np. prąd, ogrzewanie, rozmowy telefoniczne oraz inne wydatki).

Jak mówi Małgorzata Plutecka z firmy Target Accounting, która pomaga odzyskać podatek na zasadach no win no fee: “Pracownikom wykonującym pracę z domu, należy się zwrot podatku, a mimo to tylko niewielki odsetek z nich o niego się stara. W pewnym sensie pracodawcy oszczędzają na kosztach biura, mediów oraz wyposażenia, jeśli zatrudniają osoby na pracę zdalną. To pracownik ponosi większe koszty, dlatego warto by odzyskał pieniądze z HMRC.”

Złożenie wniosku o zwrot nic nie kosztuje, nawet jeśli robimy to przez specjalizującą się w zwrotach firmę, więc nie ma nic do stracenia.

Zwrot tylko 4 lata wstecz

Możesz ubiegać się o zwrot tylko za ostatnie cztery lata podatkowe, dlatego kluczowe jest złożenie wniosku przed końcem obecnego roku podatkowego, który trwa do 5 kwietnia 2024. Tylko wówczas wniosek obejmie także rok 2019/2020, kiedy to większość osób pracowała z domu z powodu pandemii.

Zwrot podatku za pracę w domu i Covid-19

Ze względu na Covid-19, kiedy bardzo dużo pracowników musiało pracować z domu, a praca zdalna dla niektórych stała się koniecznością, HMRC pozwolił ubiegać się o zwrot podatku za pracę z domu wszystkim pracownikom bez wyjątków. Dotyczyło to lat podatkowych 19/20 i 20/21.

Od 6 kwietnia 2022 r. HMRC powrócił do swoich zasad sprzed pandemii, zgodnie z którymi musisz pracować w domu z nakazu pracodawcy lub tak wynika z umowy, aby odzyskać podatek, a nie tylko pracować w domu z wyboru.

Ile zwrotu można otrzymać?

O zwrot można się ubiegać według stawek ryczałtowych, bez konieczności przedstawiania rachunków lub o faktycznie poniesione wydatki na podstawie posiadanych rachunków, jeśli są one wyższe niż stawka ryczałtowa.

Uzgodnione stawki ryczałtowe za pracę w domu:

Do 5 kwietnia 2020 r. uzgodniona stawka wynosi 4 GBP tygodniowo.
Po 5 kwietnia 2020 r. uzgodniona stawka wynosi 6 GBP tygodniowo.

Stawka ta oznacza, że taką kwotę możesz odjąć od swoich zarobków, a tym samym zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot podatku zapłaconego przez ciebie.

Kwota, którą otrzymasz z powrotem jako zwrot podatku, będzie zależeć od stawki podatku, którą płacisz:

  • Osoby płacące podatek według stawki podstawowej otrzymają 1,20 GBP tygodniowo lub 62,40 GBP za rok podatkowy.
  • Podatnicy podatku o wyższej stawce otrzymają 2,40 GBP tygodniowo lub 124,80 GBP rocznie.
  • Podatnicy dodatkowej stawki otrzymają 2,70 GBP tygodniowo lub 140,40 GBP rocznie.

Możesz także złożyć wniosek o uwzględnienie dokładnej kwoty poniesionych kosztów. Jeśli chcesz ubiegać się o więcej niż uzgodnione stawki, będziesz potrzebować dowodów, które wykażą dodatkowe koszty poniesione w związku z pracą w domu.

Bez względu na to, czy zastosujemy stawkę ryczałtową, czy mamy faktycznie dowody na wydatki związane z pracą, warto złożyć wniosek o zwrot podatku, który nam się należy. Wniosek można wypełnić samemu lub powierzyć to firmie. Firmy specjalizujące się w zwrotach podatku, pobierają swoją opłatą w formie prowizji od już otrzymanego zwrotu, więc nie ponosisz żadnego ryzyka nią kosztów w czasie składania wniosku.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie