Ostrzeżenia dla podróżnych przed wyjazdem do Grecji, Hiszpanii i Włoch

W związku z „piekielną” falą upałów w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech wydano ostrzeżenia dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, którzy wybierają się tam na wakacje.

Brytyjscy turyści wybierający się na wakacje do Grecji, Hiszpanii czy Włoch powinni zwrócić uwagę na ostrzeżenia dla podróżnych dotyczące fali upałów. W kurortach w całej południowej Europie odnotowywane są rekordowe temperatury.

- Advertisement -

Ostrzeżenia dla podróżnych

Turystom z Wielkiej Brytanii udającym się w tym tygodniu do Hiszpanii, Portugalii i Maroka powiedziano, aby przygotowali się na ekstremalne temperatury. Słupki rtęci w Maroku i Hiszpanii wskazują nawet 46 stopni Celsjusza. Z kolei w południowej i wschodniej Europie temperatury dochodzą co 44 stopni.

Tak duże upały wywołują pożary w Grecji, Portugalii, Bułgarii i Hiszpanii. Z kolei w Turcji, Grecji i we Włoszech ostrzega się ludzi, aby zostali w domach. I, o ile to możliwe, unikali przebywania w nadmiernym upale, który wywołuje gorące powietrze znad Sahary.

Ekstremalne upały w Europie

W Portugalii, w popularnym miasteczku wypoczynkowym Cascais, utworzył się nowy front pożarów. Temperatury wzrosły tam do 37 stopni Celsjusza, a silny wiatr przyspiesza rozprzestrzenianie się płomieni.

Część mieszkańców podjęła ewakuację. A 11 strażaków trafiło do szpitali po zatruciu się dymem, z powodu wyczerpania i drobnych obrażeń.

W Hiszpanii z kolei władze wydały alerty zdrowotne dotyczące ekstremalnych temperatur i ostrzeżenia o wysokim ryzyku pożarów. Około 100 strażaków i 14 samolotów zostało zaangażowanych w walkę z pożarem na wzgórzach Nagueles, w pobliżu ekskluzywnej dzielnicy Golden Mile w Marbelli.

We Włoszech w weekend temperatura spadła o kilka stopni do 38. Po ekstremalnych upałach w ubiegły wtorek aż 13 miast objęto najsurowszym ostrzeżeniem dotyczącym wysokich temperatur.

Natomiast w Grecji występuje największe ryzyko pożarów, a poziom niektórych zbiorników wodnych jest najniższy od 10 lat. Obecnie wszystkie służby przeciwpożarowe znajdują się w stanie najwyższej gotowości.

Od poniedziałku rano w rejonie Sykamino w Oropos, na północ od stolicy Aten, wybuchł pożar. Niestety pomimo szeroko zakrojonych wysiłków zarówno strażaków, jak i ochotników, płomienie rozprzestrzeniają się po całej Grecji. Docierają nawet do granicy z sąsiednią Bułgarią.

W środę konieczne było zamknięcie od południa na pięć godzin Akropolu, uznawanego za największą atrakcję turystyczną w Grecji.

W niektórych rejonach Turcji nastąpił spadek temperatur, które oscylują teraz wokół 30 stopni Celsjusza. Pomimo spadających temperatur, nadal zaleca się ludziom – szczególnie osobom starszym, dzieciom i kobietom w ciąży – pozostanie w domach w godzinach od 10.00 do 16.00. Zalecenie to obowiązuje do 28 lipca.

Teksty tygodnia

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie