Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłaty za parking przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów mocno obciążających ich budżet.

Regularne wizyty w placówkach medycznych, zwłaszcza dla osób z chorobami przewlekłymi, oznaczają wielokrotne, duże płatności. Dlatego pojawiają się postulaty nawołujące do ograniczenia lub zniesienia tych opłat.

- Advertisement -

Każda wizyta w szpitalu to spory wydatek na opłaty za parking

Ubiegłoroczne dane pokazują, że opłaty parkingowe przy irlandzkich szpitalach generują ogromne dochody. Przykładowo, Szpital Uniwersytecki w Cork zanotował ponad 2 mln euro wpływów tylko z tytułu opłat za parking.

Na przykład, parking wielopoziomowy w szpitalu Mater w Dublinie jest zapełniony już wcześnie rano w dni powszednie. Koszt wynosi blisko 4 euro za godzinę, co szybko zsumuje się do 20 euro za kilka godzin. Jeśli ktoś odwiedza szpital kilka razy w tygodniu, to wydatki sięgają kilkudziesięciu euro.

Szpitale tłumaczą pobieranie opłat koniecznością pokrywania kosztów budowy i utrzymania parkingów. Mimo wszystko ich podejście spotyka się z krytyką, szczególnie ze strony osób chorych i mieszkańców wsi.

Czy będą trzy godziny postoju za darmo?

W odpowiedzi na rosnące niezadowolenie partia Aontú złożyła projekt ustawy zakładający trzy godziny bezpłatnego parkowania dla pacjentów i ich rodzin.

opłaty za parking
Opłaty pobierane od pacjentów pomagają szpitalom finansować budowę i utrzymanie parkingów / fot. Getty Images

Ministerstwo Zdrowia oraz Health Service Executive również deklarują wolę ograniczenia opłat zgodnie z rządowym programem, jednak na razie nie wprowadzono jednolitych maksymalnych stawek ani systemu ulg. Niektóre szpitale oferują darmowe lub tańsze bilety parkingowe dla pacjentów onkologicznych, aczkolwiek brakuje ogólnokrajowego, spójnego podejścia do zwolnień.

Co prawda, Irlandzkie Towarzystwo Onkologiczne od dawna działa na rzecz zmniejszenia finansowego obciążenia pacjentów onkologicznych, ale system wciąż jest nierówny. Tylko 12 z 27 szpitali oferuje darmowy parking dla pacjentów onkologicznych, podczas gdy inne swój system opierają tylko na częściowych zniżkach.

„Loteria kodów pocztowych” w opłatach parkingowych

Obecny system jest określany mianem „loterii kodów pocztowych”, ponieważ w różnych szpitalach zasady i wysokość opłat są inne. W niektórych miejscach parking jest bezpłatny dla określonych grup pacjentów, a w innych – płatny bez żadnych ulg.

Brakująca spójność doprowadza do poważnych nierówności i dodatkowego obciążenia finansowego dla osób, które i tak mierzą się z trudną sytuacją. Dlatego zdaniem polityków z partii Aontú warto to zmienić.

Przeczytaj także

Powraca dodatek na opał w wysokości 924 euro

Kolejne świadczenie, które można uzyskać w Irlandii. Realna pomoc potrzebującym. Kto może dostać dodatek na opał i jakie warunki trzeba spełnić? 

Jak chronić piersi Molly Malone przed “klejącymi łapkami” turystów? Duże problemy z seksownym pomnikiem

W Dublinie turyści molestują pomnik Molly Malone. Tak przynajmniej brzmi oficjalny punkt posiedzenia rady stolicy Irlandii. Władze od lat chcą ochronić powabne piersi postumentu przed niepożądanym dotykiem. Turyści chcą pogłaskać - na szczęście

Nawet 8000 Euro. Dofinansowanie na remont domu! Dla kogo pieniądze?

W Irlandii właściciele domów mogą dostać nawet 8000 Euro. To duża kwota. Jakie warunki trzeba spełnić i co można sfinansować dotacji.

Ryanair wychodzi poza latanie. Chce działać w innej bardzo dochodowej branży

Ryanair nie zamierza dalej ograniczać się do roli przewoźnika. Irlandzka linia lotnicza szykuje się do wejścia w zupełnie nowy segment rynku – organizację kompleksowych wyjazdów turystycznych.

Zamieszkaj na irlandzkiej wyspie i zgarnij 84 tys. euro. Rząd za to zapłaci

Jeśli marzy ci się mieszkanie na wyspie i spokojne życie z dala od miejskiego zgiełku, to Irlandia daje ci taką szansę. W ramach programu „Our Living Islands” można otrzymać nawet do 84 tys. euro za osiedlenie się na jednej ze wskazanych wysp.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport