Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

W Nowym Jorku już w 2022 roku wszystkie 11 szpitali publicznych zaczęło oferować roślinne dania jako opcję domyślną. W ciągu kolejnych miesięcy wykazano, że koszt takiego posiłku był średnio o 59 centów niższy niż w przypadku tradycyjnych dań mięsnych. Tymczasem Portugalia rozwija program „Sustainable Meals”. Dzięki współpracy organizacji ProVeg Portugal z firmą ITAU prowadzone są szkolenia dla zespołów cateringowych, pracowników klinicznych oraz kierownictwa stołówek.

- Advertisement -

Posiłki roślinne liczone w milionach to ogromy potencjał dla brytyjskiej służby zdrowia

W Wielkiej Brytanii opublikowano raport „Serving Up”, popierany przez 25 organizacji z sektora zdrowia i zrównoważonego rozwoju. Według autorów raportu brytyjska służba zdrowia każdego roku wydaje posiłki w liczbie około 200 milionów. Dokument jednoznacznie wskazuje, że przejście publicznych szpitali na pełnowartościowe, nieprzetworzone posiłki roślinne może przynieść znaczne oszczędności i poprawić jakość żywienia pacjentów.

Gdyby 55 proc. z nich – wzorem Nowego Jorku – stanowiły dania roślinne, oznaczałoby to nawet blisko 120 milionów takich posiłków rocznie. Przy oszczędności 46 pensów na jednym daniu roczne korzyści finansowe dla NHS mogłyby sięgnąć blisko 55 milionów funtów.

posiłki roślinne
Przejście publicznych szpitali na pełnowartościowe, nieprzetworzone posiłki roślinne pozwoli sporo zaoszczędzić / fot. Getty Images

Dodatkowo w raporcie podkreślono potencjał zdrowotny diety roślinnej – mniejsze ryzyko chorób dietozależnych oraz krótszy czas hospitalizacji. Wielka Brytania prowadzi badania nad tym, jak te zmiany mogłyby zostać wdrożone na poziomie krajowym.

14 diet i 8 modyfikacji – rewolucja na talerzach w polskich szpitalach

Polska również skłania się do tego pomysłu. Do 15 lipca trwają konsultacje publiczne nad projektem rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które ma ustanowić nowe standardy żywienia w placówkach medycznych. Zmiany mają wejść w życie 1 października 2025 roku, ale z sześciomiesięcznym okresem przejściowym dla szpitali.

Najważniejszą innowacją jest dopuszczenie możliwości dostosowania diety nie tylko do wskazań medycznych, ale również do przekonań światopoglądowych pacjentów, w tym wegetarianizmu. Nowy system przewiduje 14 rodzajów diet szpitalnych z 8 opcjonalnymi modyfikacjami z jadłospisami przygotowywanymi przez wykwalifikowanych dietetyków.

Teksty tygodnia

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Chaos w południowym Londynie. Ogromna awaria wodociągów

Poważna awaria wodociągowa sparaliżowała działalność firm w południowym Londynie. W pobliżu Mitcham Common doszło do pęknięcia jednej z głównych rur, co spowodowało szeroko zakrojone przerwy w dostawie wody.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie