Pakistańczycy latami wykorzystywali podopieczne domu dziecka

W Rotherham opiekunka pracująca w domu dziecka znalazła sobie wyjątkowo okrutne zajęcie. Za jej pozwoleniem przestępcy seksualni przez lata molestowali i gwałcili podopieczne placówki. W piątek 6 osób otrzyma wyroki w tej bulwersującej sprawie.

Oskarżeni są w większości powiązani ze sobą więzami rodzinnymi. Wielokrotnie dopuszczali się oni gwałtów i innych czynów prawnie zabronionych. W sumie wyroki usłyszało czterech Pakistańczyków i dwie kobiety z nimi współpracujące. W procesie zeznawało 15 osób, a poszkodowanych może być aż 1400. Proceder trwał  od 1987 do 2003 roku. Liczba zarzutów stawianych bandytom dochodziła do blisko 30.

Statystyki nie kłamią: 30 proc. ofiar gwałtów to nastolatki poniżej 16 roku życia

„Ten ważny krok w kierunku zadośćuczynienia wieloletniej traumie ofiar, które długo cierpiały przez tych ludzi. To, czego doświadczyły w tak młodym wieku jest trudne do wyobrażenia. Cieszę się, że ich głosy zostały w końcu wysłuchane, a winni otrzymają surową kare, na jaką zasłużyli” – mówi Martin Tate z tamtejszej policji.

Irakijczyk, który zgwałcił 10-letniego chłopca, nękany przez współwięźniów

Dorosłe dziś kobiety podczas procesu zeznawały, że były zmuszane do uprawiania seksu i prostytucji z przyprowadzanymi do ośrodka mężczyznami. Sprawcy przez wiele lat mieli poczucie zupełnej bezkarności dzięki zmowie milczenia, jaka wisiała nad tą sprawą. Tymczasem poziom sadyzmu wobec młodych kobiet, jaki miał tam miejsce, był niespotykany, przyznają przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Władze proszą wszystkie osoby, które mają informacje na temat podobnych wydarzeń o zgłaszanie się do prokuratury. Wszystkie głosy mają zostać wzięte pod uwagę. Wcześniej sygnały długo były ignorowane, aby nie burzyć dobrej reputacji miasta. Ważne były tu też powiązania sprawców z policjantami.

Teksty tygodnia

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie