piątek, 20 września, 2024

Partia Pracy chce renegocjować umowę handlową z UE. „Brexit ma wreszcie zadziałać”

Lider laburzystów Sir Keir Starmer zapowiedział, że będzie chciał renegocjować Umowę o handlu i współpracy pomiędzy UE i UK. Starmer zarzeka się jednak, że po ewentualnym dojściu do władzy, Partia Pracy nie będzie dążyła do ponownego przystąpienia Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku unijnego.

Umowa handlowa z UE jest niewystarczająca

Keir Starmer zapowiedział w trakcie konferencji przywódców centrolewicy w Montrealu, że będzie chciał renegocjować Umowę o handlu i współpracy pomiędzy UE i Wielką Brytanią. Według lidera laburzystów umowa ta, wynegocjowana z końcem 2020 roku przez rząd Borisa Johnsona, jest „zbyt słaba”. – Prawie wszyscy przyznają, że umowa zawarta przez Johnsona nie jest dobra. Jest o wiele za słaba – cytuje przywódcę Partii Pracy „The Financial Times”. A dalej także: – Wkraczając w rok 2025, postaramy się uzyskać znacznie lepszą umowę dla Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania powinna mieć bliższe stosunki handlowe z UE?

Lider laburzystów jest zdania, że Wielką Brytanię stać jest na posiadanie znacznie korzystniejszych stosunków handlowych z krajami Unii Europejskiej. – Musimy sprawić, żeby to [Brexit] zadziałało. To nie jest kwestia powrotu [do jednolitego rynku – przyp.red.]. Ale nie zgadzam się z tym, że nie możemy sprawić, żeby to zadziałało – doprecyzował na łamach „The Financial Times” Starmer. I uzupełnił swoją wypowiedź, mówiąc, że myśli przede wszystkim o „przyszłych pokoleniach”. – Mówię to jako tata. Mam 15-letniego chłopca i 12-letnią dziewczynkę. Nie pozwolę im dorastać w świecie, w którym wszystko, co mam do powiedzenia o ich przyszłości, to to, że będzie gorzej, niż mogłoby być. Jestem całkowicie zdeterminowany, aby to się udało.

Przypomnijmy, że Umowa o handlu i współpracy pomiędzy Wielką Brytanią i UE podpisana przez Borisa Johnsona zawiera zapis dotyczący jej przeglądu w 2025 r. Wydaje się jednak, że Sir Keir Starmer może mieć w tym względzie znacznie dalej idące plany niż Bruksela.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?