Płacisz za wysoki czynsz w Niemczech? Tutaj możesz to zgłosić

Najemcy w czterech niemieckich miastach mogą nie tylko dowiedzieć się, czy płacą zawyżony czynsz, ale też zgłosić to odpowiednim władzom za pomocą jednego kliknięcia. Jest to możliwe dzięki nowemu kalkulatorowi online uruchomionemu przez Partię Lewicy (die Linke).

Partia Lewica uruchomiła nową kampanię, aby pomóc najemcom w Berlinie, Lipsku, Fryburgu i Hamburgu dowiedzieć się, czy płacą za wysoki czynsz w Niemczech.

Jeśli płacisz za wysoki czynsz w Niemczech, możesz to zgłosić

Po tym, jak w kalkulatorze online (Mietwucher-Rechner) wprowadzimy podstawowe informacje o najmie, dowiemy się, czy powinniśmy zgłosić przypadek wyzysku. Można to zrobić za pomocą jednego kliknięcia i nasze zgłoszenie trafi do lokalnego urzędu mieszkaniowego (Wohnungsamt).

Właściciel wynajmowanego mieszkania może dopuszczać się nadużyć wobec najemcy, jeśli naruszy dwa limity prawne. Jeśli pobiera od najemcy czynsz w wysokości o 20 proc. wyższej od lokalnego czynszu porównawczego, może zostać ukarany grzywną w wysokości 50 000 euro.

Natomiast jeśli czynsz jest zawyżony aż o 50 proc., właściciel mieszkania może popełniać przestępstwo i trafić do więzienia.

Z nowego kalkulatora online w pierwszym tygodniu jego działania skorzystało aż 5 672 berlińczyków. A 75 proc. z nich odkryło, że płaci nielegalnie wysoki czynsz przekraczający limit średnio o 56 proc.

Władze mieszkaniowe chronią najemców

Ze względu na fakt, że na rynku mieszkaniowym o wynajem mieszkań nie jest łatwo, a kryzys ten pogłębia się od 20 lat, najemcy niechętnie wchodzą w spory z właścicielami. Zgodnie z systemem uruchomionym przez Partię Lewica najemcy nie muszą korzystać z usług prawników i nie kontaktują się też bezpośrednio z właścicielem w sprawie zbyt wysokiego czynszu.

Partia Lewica zapewnia, że „zgłaszanie podejrzeń w sprawie zbyt wysokiego czynszu nie powinno być powodem do obaw”.

– Najemca nie musi kontaktować się bezpośrednio z właścicielem lokalu ani podejmować kroków prawnych samodzielnie. Lokalny urząd zajmuje się tym w interesie publicznym – twierdzi partia.

Jeśli lokalny urząd sprawdzi właściciela danego lokalu mieszkalnego i okaże się, że jego lokatorzy płacą zawyżony czynsz, mogą liczyć na obniżkę czynszu i zwrot nadpłaconego.

Gdzie działa kalkulator czynszów?

Partia Lewica wyjaśniła, że mimo tego, iż tylko najemcy w Berlinie, Lipsku, Fryburgu i Hamburgu mogą w kalkulatorze obliczyć, czy nie płacą zbyt wysokiego czynszu, to najemcy w innych miastach w przypadku takich podejrzeń, mają do dyspozycji takie same środki prawne. Mogą skontaktować się bezpośrednio z lokalnym urzędem mieszkaniowym i wyjaśnić swoją sytuację.

Na przykład we Frankfurcie władze mieszkaniowe nałożyły na właścicieli lokali grzywny w wysokości 321 000 euro, a lokatorom zwrócono 419 000 euro zawyżonego czynszu.

Przeczytaj także

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport