piątek, 20 września, 2024

Płuco nastolatki rozerwane przez wapowanie. Myślała, że to nieszkodliwe

Płuco 17-latki zostało dosłownie rozerwane przez codzienne, intensywne wapowanie. Nastolatka przyznała, że nie była w ogóle świadoma szkodliwości swojego nawyku.

Nastolatka straciła przytomność. W jej płucu zrobiła się dziura

17-letnia Kyla Blythe spała u koleżanki, gdy nagle straciła przytomność i zrobiła się cała sina. Okazało się, że w jej płucu pękł pęcherzyk, który zrobił dziurę w narządzie i niemal doprowadził u dziewczyny do zatrzymania akcji serca. Nastolatka przeszła ponad 5-godzinną operację, w wyniku której lekarze zmuszeni byli usnąć jej część płuca.

– To było dla mnie przerażające. Płakałem jak dziecko. Okropnie było to oglądać. Byłem z nią przez cały czas. To zagrażało jej życiu. To naprawdę zagroziło jej życiu, ponieważ w ten piątek była o krok od zatrzymania akcji serca. Powiedzieli mi, że cała posiniała. Myśleli, że umarła – w takich słowach o całym zdarzeniu opowiedział w mediach ojciec 17-latki. I dodał, że w trakcie rozmowy z lekarzem dowiedział się, że do szpitali z podobnymi objawami trafia coraz więcej młodych ludzi. Są to nawet dzieci poniżej 5. roku życia, u których w wyniku zaciągania się e-papierosem dochodzi do zapadnięcia się płuc.

Wapowanie doprowadziło do pęknięcia płuca u nastolatki?

Wszystko wskazuje na to, że do utworzenia się pęcherza, a następnie przebicia płuca doszło u 17-letniej Kyli właśnie z powodu wapowania. Nastolatka wyznała w mediach, że zaczęła korzystać z e-papierosów, gdy miała 15 lat, ponieważ było to modne wśród jej znajomych. Problem polegał jednak na tym, że młoda Brytyjka zaciągała się dymem ok. 4000 razy w ciągu tygodnia. A to stanowi ekwiwalent ok. 400 papierosów tygodniowo, czyli ok. 60 papierosów dziennie.

– Szczerze myślałam, że jest to nieszkodliwe. Że e-papierosy nikomu nic nie mogą zrobić. Choć widziałam wiele rzeczy na ten temat. Myślę, że wszyscy mają w tym temacie takie samo zdanie jak ja miałam. Ale teraz już nie dotknę e-papierosów. Nie zbliżyłabym się do nich. Ta sytuacja naprawdę mnie wystraszyła. Byłam przerażona. Weszliśmy tam [do szpitala], myśląc, że spędzimy tam tylko kilka godzin. A skończyło się na dwóch tygodniach, z operacją i tak dalej – wyznała w mediach 17-latka.

Z danych Action on Smoking and Health (ASH) wynika, że popularność wapowania wśród dzieci szybko rośnie, a w 2023 r. liczba osób, które spróbowały e-papierosów niemal się podwoiła i osiągnęła wskaźnik 20 proc. Dodatkowo w ostatnim roku po e-papierosy sięgnęło ponad dwukrotnie więcej nastolatków w wieku od 11 do 17 lat niż nastolatków, które sięgnęły po tradycyjne papierosy. Eksperci alarmują, że wapowanie może zahamować rozwój mózgu u nastolatków ze względu na znajdujące się w nich, toksyczne substancje chemiczne, takie jak ołów czy uran.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?