Polacy skazani za handel ludźmi. Sąd w Newcastle nie miał wątpliwości, że parali się współczesnym niewolnictwem

Przed sądem w Newcastle dobiegła właśnie głośna sprawa czterech Polaków, którzy sprowadzali na Wyspy innych Polaków, a  następnie kazali im pracować w nieludzkich warunkach. Sąd nie miał litości i wydał surowe wyroki. 

Czterech mężczyzn, 20-letni Seweryn S., 27-letni Paweł M., 40-letni Sebastian M. i 45-letni Robert M., przez kilka lat parało się niewolnictwem. Ich cel był jasny – zwabić na Wyspy Polaków znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, bezrobotnych albo borykających się z problemami psychicznymi, a następnie, już na miejscu, przejąć nad nimi pełną kontrolę. 

Polacy zmuszali rodaków do niewolniczej pracy w Sports Direct! Teraz posiedzą w więzieniu…

Polacy, którzy przyjeżdżali do Wielkiej Brytanii skuszeni obietnicą stałej i dobrze płatnej pracy, byli umieszczani w ciasnych mieszkaniach (po kilkunastu na jedno mieszkanie) oraz wysyłani do wykonywania najprostszych czynności. Za swoją pracę Polacy dostawali najniższe wynagrodzenie (liczone według stawki National Living Wage), ale większość tych pieniędzy i tak do nich nie trafiała, ponieważ przestępcy kontrolowali ich konta bankowe. 

 

Wnioskujący o wysokie kary dla Polaków prokurator Jim Hope podkreślił, że w mieszkaniach, w jakich przestępcy przetrzymywali swoje ofiary, panowały „naprawdę bulwersujące warunki”. Sąd natomiast przychylił się do wniosków prokuratora i skazał czterech Polaków na bezwarunkowe kary pozbawienia wolności od 5 do 12 lat. 

Te prawa pracownicze mogą zostać zagrożone po Brexicie!

Współczesne niewolnictwo to w Wielkiej Brytanii niemały problem. Szacuje się, że wciąż ok. 13 tys. osób pozbawionych jest prawa do decydowania o własnym losie. I choć w 2015 r. na Wyspach wprowadzono nowe przepisy, które zaostrzyły kary za współczesne niewolnictwo (m.in. dopuszczając skazywanie winnych na dożywotnie pozbawienie wolności), to i tak nie odstraszyły one pewnej grupy przestępców.  

 

Teksty tygodnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie