piątek, 20 września, 2024

Porcelana znaleziona na strychu sprzedana za blisko 200 000 funtów

Gdy Gill Stewart znalazła na strychu pudło z częściowo porozbijaną porcelaną, w pierwszym odruchu chciała umieścić całą zawartość w koszu na śmieci. Jakież zatem było jej zdziwienie, gdy okazało się, że na aukcji porcelana została sprzedana za blisko 200 000 funtów.

Cenny skarb na strychu

Gill Stewart natknęła się na pudło ze starą porcelaną zupełnie przypadkiem – gdy szukała na strychu ozdób bożonarodzeniowych. Początkowo, gdy zobaczyła etykietę na kartonie, informującą, że w środku znajduje się „potłuczona porcelana”, chciała całą zawartość wyrzucić do śmieci. Ale ostatecznie zrezygnowała z tego i postanowiła zapytać ekspertów, czy to, co 20 lat wcześniej zostawił jej dziadek, może się jeszcze na coś przydać.

Szybko okazało się, że porcelana, choć w niektórych miejscach potłuczona, nie była byle jaką porcelaną. Dziadek Stewart, bryg. Robert Kellie, zakupił ją w trakcie, gdy stacjonował w Chinach na przełomie wieków. A dokładnie w trakcie tzw. powstania bokserów, czyli zbrojnego powstania ludowego w północno-wschodnich Chinach, skierowanego w latach 1899–1901 przeciwko cudzoziemcom i dynastii Qing. 

Porcelana ze strychu warta fortunę

Gill Stewart zabrała porcelanę do domu aukcyjnego John Taylor’s Auction Rooms w Louth, gdzie dowiedziała się, że kolekcja może być warta 740–1350 funtów. Ale, ku zaskoczeniu wszystkich, tak Brytyjki z Lincolnshire, jak i samych pracowników domu akcyjnego, porcelanę sprzedano za blisko 200 000 funtów. Po odjęciu wszelkich opłat i prowizji dla licytatorów, właścicielka porcelany wzbogaciła się o 160 000 funtów.

– [Pani Stewart] przyniosła to do nas i zapytała, czy warto to sprzedać. Byliśmy zdania, że się to sprzeda za dobrą cenę, ale ani przez chwilę nie sądziliśmy, że porcelana sprzeda się tak dobrze – powiedział James Laverack. I dodał: – To są przedmioty, które nie wyglądają na nic specjalnego, które można kupić na pchlim targu. Ale są to przedmioty rzadkie, które nadają się do kolekcjonowania. I tego właśnie chce rynek.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?