piątek, 20 września, 2024

Pozew przeciwko AstraZeneca. Mężczyzna po szczepionce doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu

Mężczyzna, który doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu po wstrzyknięciu mu szczepionki przeciwko Covid-19, podał AstraZeneca do sądu. Ojciec dwójki dzieci zarzuca koncernowi, że szczepionka była „wadliwa”, gdyż była mniej bezpieczna, niż wszystkim mówiono.

Jamie Scott przyjął szczepionkę AstraZeneca w kwietniu 2021 roku. Niestety spowodowała ona zakrzep krwi, w wyniku którego doszło do uszkodzenia mózgu. Obecnie mężczyzna jest niezdolny do pracy.

Wadliwość szczepionki AstraZeneca

Mężczyzna pozwał AstraZeneca do sądu na podstawie ustawy o ochronie konsumentów. Twierdzi, że szczepionka przeciwko Covid nie była tak bezpieczna, jak wszystkim sugerowano.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że szczepionka AstraZeneca jest „bezpieczna i skuteczna dla osób w wieku 18 lat i starszych”.

Kolejnych 80 osób skarży się na szczepionkę

Do sądu wpłynęły także pozwy od 80 innych osób, które odniosły obrażenia w wyniku podania im szczepionki. Ich sprawy również zostaną rozpatrzone w tym roku. Jednak najprawdopodobniej sąd rozpatrzy sprawę Jamie Scotta w pierwszej kolejności.

AstraZeneca wydała oświadczenie dotyczące pozwów: „Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem, a organy regulacyjne mają jasne i rygorystyczne standardy zapewniające bezpieczeństwo. Stosuje się je w przypadku wszystkich leków, w tym szczepionek. Współczujemy każdemu, kto stracił bliskich lub zgłosił problemy zdrowotne.”

Dodano również: „Na podstawie materiału dowodowego z badań klinicznych i danych wykazano, że szczepionka Vaxzevria [szczepionka przeciwko Covid] ma akceptowalny profil bezpieczeństwa. A organy regulacyjne na całym świecie konsekwentnie stwierdzają, że korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko niezwykle rzadkich przypadków potencjalnych skutków ubocznych.”

Odszkodowanie za szkody

Okazuje się, że wiele osób, które ucierpiały w wyniku podania szczepionki na Covid, otrzymało jednorazowe i wolne od podatku wypłaty 120 000 funtów w ramach rządowego programu Vaccine Damage Payment Scheme (VDPS). Stanową one finansową rekompensatę za szkody poszczepienne.

Program zapewnia odszkodowania osobom, które doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepionki, lub bliskim osób, który zmarły w wyniku szczepienia.

Jak podaje „Daily Telegraph” – oficjalne dane wykazały, że co najmniej 144 ze 148 płatności VDPS trafiło do osób zaszepionych AstraZeneca.

Wnioskodawcy muszą wykazać, że szczepionka spowodowała poważną niepełnosprawność. Rodziny osób poszkodowanych twierdzą, że poziom odszkodowań jest całkowicie niewystarczający i od 2007 roku nie był korygowany o inflację.

7 kwietnia 2021 roku Joint Committee on Vaccination and Immunisation zaleciło, aby osobom dorosłym w wieku poniżej 30 lat zaproponowano alternatywę dla szczepionki AstraZeneca „w związku z doniesieniami o niezwykle rzadkich zakrzepach krwi u bardzo małej liczby osób”.

Jamie Scott miał 44 lata, kiedy 23 kwietnia 2021 roku otrzymał szczepionkę AstraZeneca.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?