Pozew przeciwko AstraZeneca. Mężczyzna po szczepionce doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu

Mężczyzna, który doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu po wstrzyknięciu mu szczepionki przeciwko Covid-19, podał AstraZeneca do sądu. Ojciec dwójki dzieci zarzuca koncernowi, że szczepionka była „wadliwa”, gdyż była mniej bezpieczna, niż wszystkim mówiono.

Jamie Scott przyjął szczepionkę AstraZeneca w kwietniu 2021 roku. Niestety spowodowała ona zakrzep krwi, w wyniku którego doszło do uszkodzenia mózgu. Obecnie mężczyzna jest niezdolny do pracy.

Wadliwość szczepionki AstraZeneca

Mężczyzna pozwał AstraZeneca do sądu na podstawie ustawy o ochronie konsumentów. Twierdzi, że szczepionka przeciwko Covid nie była tak bezpieczna, jak wszystkim sugerowano.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że szczepionka AstraZeneca jest „bezpieczna i skuteczna dla osób w wieku 18 lat i starszych”.

Kolejnych 80 osób skarży się na szczepionkę

Do sądu wpłynęły także pozwy od 80 innych osób, które odniosły obrażenia w wyniku podania im szczepionki. Ich sprawy również zostaną rozpatrzone w tym roku. Jednak najprawdopodobniej sąd rozpatrzy sprawę Jamie Scotta w pierwszej kolejności.

AstraZeneca wydała oświadczenie dotyczące pozwów: „Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem, a organy regulacyjne mają jasne i rygorystyczne standardy zapewniające bezpieczeństwo. Stosuje się je w przypadku wszystkich leków, w tym szczepionek. Współczujemy każdemu, kto stracił bliskich lub zgłosił problemy zdrowotne.”

Dodano również: „Na podstawie materiału dowodowego z badań klinicznych i danych wykazano, że szczepionka Vaxzevria [szczepionka przeciwko Covid] ma akceptowalny profil bezpieczeństwa. A organy regulacyjne na całym świecie konsekwentnie stwierdzają, że korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko niezwykle rzadkich przypadków potencjalnych skutków ubocznych.”

Odszkodowanie za szkody

Okazuje się, że wiele osób, które ucierpiały w wyniku podania szczepionki na Covid, otrzymało jednorazowe i wolne od podatku wypłaty 120 000 funtów w ramach rządowego programu Vaccine Damage Payment Scheme (VDPS). Stanową one finansową rekompensatę za szkody poszczepienne.

Program zapewnia odszkodowania osobom, które doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepionki, lub bliskim osób, który zmarły w wyniku szczepienia.

Jak podaje „Daily Telegraph” – oficjalne dane wykazały, że co najmniej 144 ze 148 płatności VDPS trafiło do osób zaszepionych AstraZeneca.

Wnioskodawcy muszą wykazać, że szczepionka spowodowała poważną niepełnosprawność. Rodziny osób poszkodowanych twierdzą, że poziom odszkodowań jest całkowicie niewystarczający i od 2007 roku nie był korygowany o inflację.

7 kwietnia 2021 roku Joint Committee on Vaccination and Immunisation zaleciło, aby osobom dorosłym w wieku poniżej 30 lat zaproponowano alternatywę dla szczepionki AstraZeneca „w związku z doniesieniami o niezwykle rzadkich zakrzepach krwi u bardzo małej liczby osób”.

Jamie Scott miał 44 lata, kiedy 23 kwietnia 2021 roku otrzymał szczepionkę AstraZeneca.

Teksty tygodnia

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie