Pozwolenia na budowę domu nie będą już potrzebne

W Polsce w życie weszła nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, która ma ułatwić życie setkom tysięcy rodzin. Od 28 czerwca osoby, które będą chciały rozpocząć budowę domu, będą mogły zrobić to bez konieczności zdobywania pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosimy chęć wzniesienia budynku mieszkalnego do urzędu gminy lub miasta.

Nowelizacja obowiązuje od 28 czerwca. Szacuje się, że teraz, dzięki zmianom w prawie maksymalny czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia budowy – od momentu zgłoszenia takiego zamiaru – skróci się o połowę.

- Advertisement -

Jak to możliwe? Okazuje się, że w nowej wersji ustawy rozszerzony został katalog obiektów, które nie wymagają pozwolenia. Rozpoczęcie budowy w tych przypadkach będzie możliwe na podstawie prostszej procedury, tzw. zgłoszenia z projektem. Urzędnik, który będzie rozpatrywał nasze zgłoszenie, będzie mógł sprzeciwić się powstaniu inwestycji, ale ma na to tylko 30 dni. To ogromna zmiana w stosunku do wcześniejszej wersji ustawy, gdzie przewidywano, że na decyzję urzędnicy mają aż 60 dni, a do tego dwa tygodnie na uprawomocnienie.

„Zgłoszenia z projektem” będą analizowane pod kątem zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego danego rejonu, a następnie – jeśli takiego planu nie ma – weryfikowany pod kątem konieczności uzyskania innych pozwoleń specyficznych dla obiektu.

Łatwiejsza procedura ma dotyczyć nie tylko domów, ale także altan, ogrodzeń i budynków rekreacyjnych.

Zdaniem ekspertów, liberalizacja przepisów nie doprowadzi do samowoli budowlanej w kraju, a pozwoli znacząco skrócić czas procedur budowlanych. W 2014 roku czas potrzebny na uzyskanie wszystkich pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia budowy zajmował średnio 220 dni.

Teksty tygodnia

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Kontrole na granicy z Niemcami możliwe jeszcze tego lata

Premier Donald Tusk zapowiedział, że kontrole na granicy z Niemcami mogą zostać wprowadzone jeszcze tego lata.

Eksperci ostrzegają: program Kraamzorg zagrożony. Tysiące rodzin zostanie bez pomocy

Związki zawodowe lekarzy alarmują, że Kraamzorg – unikalna usługa położnicza, która przyczyniła się do międzynarodowej renomy Holandii w zakresie opieki poporodowej – jest zagrożona. Program zakłada codzienne wizyty wykwalifikowanej opiekunki w domu tuż po porodzie, aby wspierać matkę i dziecko.

Narastają konflikty religijne w szkołach. Rodzice i nauczyciele biją na alarm

W ostatnich miesiącach coraz więcej niepokojących sygnałów dociera z hamburskich placówek edukacyjnych. Rodzice i nauczyciele ostrzegają przed narastającymi napięciami na tle religijnym, widocznymi w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Przeczytaj także