Praca sezonowa w Anglii – czy pracownicy z Polski chętnie szukają pracy na wakacje?

Jak wyglądają perspektywy pracy sezonowej w roku 2020, gdy całym światem i Europą wstrząsnęła pandemia koronawirusa, zapowiadając poważny kryzys na rynku pracy? W skrócie – praca jest, ale zarobki niekoniecznie satysfakcjonują potencjalnych pracowników…

Jak wygląda sytuacja dotycząca pracy sezonowej w Polsce i poza granicami naszego kraju? Co z pracają na wakacje w UK? Jak wynika z szacunków GUS liczba ogłoszeń o pracę sezonową skurczyła się w porównaniu do zeszłego roku o 30 proc. Z kolei osób szukających zarobku poza granicami Polski przybyło. I to znacznie. Agencje pośrednictwa pracy zanotowały wzrost zainteresowania od 10 do 30% w porównaniu z rokiem 2019 – warto dodać, że to aż trzykrotnie (!!!) więcej, niż jeszcze w 2017! Jak czytamy na portalu "SuperBiznes" rośnie liczba zainteresowanych wyjazdem na saksy zagranicę.

- Advertisement -
 

Praca sezonowa w Anglii – czy ma sens w roku 2020?

Praca tymczasowa – ile można zarobić wyjeżdżając do pracy do jednego z krajów UE? Na pewno więcej, niż w Polsce! Według Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia stawki zaczynają się od 7-12 euro netto/h (praca przy zbiorach warzyw i owoców). Podobnie można zarobić na budowie (12 euro), prości pracownicy fizyczni mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające do 11 euro, a przy opiece osób starszych wynagrodzenie sięga 1300 euro netto miesięcznie.

Sytuacja na polskim rynku pracy jest obecnie taka, że więcej osób szuka pracy, a z drugiej strony z naszego rynku pracy "odpłynęli" Ukraińcy, którzy po części postanowili wrócić do swojego kraju. Oba te czynniki mocn wpływają na polski rynek pracy.

Praca sezonowa w UK – na jakie zarobki można liczyć?

"Wyjazd za granicę wydaje się obecnie ryzykowny. W marcu z dnia na dzień przewoźnicy i linie lotnicze zgodnie z wytycznymi wstrzymali swoje połączenia. Większość z nich do tej pory nie wróciła do rozkładów sprzed epidemii. Mimo to, od lipca widzimy wzmożone zainteresowanie połączeniami międzynarodowymi, zwłaszcza między Polską a Niemcami, Holandią i Wielką Brytanią. Pokrywają się one z miejscami, do których najchętniej wyjeżdżamy do pracy sezonowej – komentował dla "SuperBiznesu" Petr Susen, ekspert wyszukiwarki połączeń Busradar.

"SuperBiznes" przytacza również raport Work Force Polska, z którego wynika, że 45 proc. osób zatrudnionych do pracy sezonowej straciło swoje zatrudnienie z powodu pandemii. 

Z kolei jak wynika z ankiety portalu OLX Polacy nie szukają już pracy sezonowej w UK! Chętnie dorobimy w okresie wakacyjnym, ale niechętnie wyjeżdżamy. 28% osób deklarowało, że może dojeżdżać do pracy oddalonej o 5 km, ale pokonywać dystans 100 km jest gotowych tylko 9.5%.

 

Teksty tygodnia

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie