piątek, 20 września, 2024

Czy landlordzi mogą zakazać najemcom pracy w domu?

Coraz więcej landlordów prosi najemców o to, aby nie pracowali z domu. Niestety w Wielkiej Brytanii istnieje niewiele przepisów, które chronią najemców przed tą coraz bardziej powszechną praktyką. Ponadto w ogłoszeniach dotyczących wynajmu coraz częściej jednym z podawanych przez wynajmujących warunków wobec lokatorów jest zakaz pracy z domu.

Okazuje się, że landlordzi z uwagi na coraz wyższe koszty eksploatacji coraz częściej proszą swoich najemców, aby nie pracowali w domu.

Landlordzi chcą, aby niemożliwa była praca w domu

Niezadowoleni landlordzi – na mocy obecnego prawa dotyczącego eksmisji bez winy, na podstawie Section 21 – mogą sporządzić specyfikację. Wśród wymienionych przez nich powodów mogą znaleźć się względy bezpieczeństwa, higiena pracy (w zależności od charakteru pracy) i chęć obniżenia rachunków gospodarstwa domowego, aby uniknąć zostania z wysokimi opłatami do uregulowania.

Landlordzi mogą dążyć do wprowadzenia zakazu pracy w domu także ze względu na warunki ubezpieczenia czy zakłócania spokoju sąsiadom lub innym najemcom.

W przypadku, gdy umowa dotycząca najmu obejmuje opłaty za media i czynsz, wtedy koszty przy pracy w domu mogą wzrosnąć, co obciąża w tym wypadku landlorda.

Pod uwagę brane jest także zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy, w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu.

Wynajmowane mieszkania obwarowane zakazem

Temat zakazywania przez landlordów najemcom pracy w domu stał się głośny po tym, gdy na stronach z ofertami wynajmu mieszkań lub pokojów pojawiło się wspomniane zastrzeżenie.

Dla przykładu jedna z ofert dotycząca wynajmu za kwotę 1300 funtów miesięcznie stała się niezwykle popularna w internecie przez warunek landlorda. Zakazał on bowiem pracy w domu, mimo że w pokoju znajduje się biurko.

Z kolei w innym ogłoszeniu dotyczącym wynajmu za 800 funtów miesięcznie podano, że „nie powinno być pracy w domu” ani na pełen etat, ani na pół etatu, i że najemca „w idealnym przypadku” nie powinien często korzystać z kuchni.

Chociaż wynajmujący mogą dążyć do wprowadzenia wspomnianego zakazu dla najemcy, ustawa o małych przedsiębiorstwach i zatrudnieniu z 2015 r. (z kilkoma wyjątkami) stanowi, że wynajmujący nie mogą w nieuzasadniony sposób odmówić najemcy prośby o pracę w domu.

Jednak ciągłe istnienie eksmisji „bez winy” na podstawie Section 21 oznacza, że ​​tę ochronę prawną można łatwo ominąć.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?