Czy landlordzi mogą zakazać najemcom pracy w domu?

Coraz więcej landlordów prosi najemców o to, aby nie pracowali z domu. Niestety w Wielkiej Brytanii istnieje niewiele przepisów, które chronią najemców przed tą coraz bardziej powszechną praktyką. Ponadto w ogłoszeniach dotyczących wynajmu coraz częściej jednym z podawanych przez wynajmujących warunków wobec lokatorów jest zakaz pracy z domu.

Okazuje się, że landlordzi z uwagi na coraz wyższe koszty eksploatacji coraz częściej proszą swoich najemców, aby nie pracowali w domu.

- Advertisement -

Landlordzi chcą, aby niemożliwa była praca w domu

Niezadowoleni landlordzi – na mocy obecnego prawa dotyczącego eksmisji bez winy, na podstawie Section 21 – mogą sporządzić specyfikację. Wśród wymienionych przez nich powodów mogą znaleźć się względy bezpieczeństwa, higiena pracy (w zależności od charakteru pracy) i chęć obniżenia rachunków gospodarstwa domowego, aby uniknąć zostania z wysokimi opłatami do uregulowania.

Landlordzi mogą dążyć do wprowadzenia zakazu pracy w domu także ze względu na warunki ubezpieczenia czy zakłócania spokoju sąsiadom lub innym najemcom.

W przypadku, gdy umowa dotycząca najmu obejmuje opłaty za media i czynsz, wtedy koszty przy pracy w domu mogą wzrosnąć, co obciąża w tym wypadku landlorda.

Pod uwagę brane jest także zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy, w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu.

Wynajmowane mieszkania obwarowane zakazem

Temat zakazywania przez landlordów najemcom pracy w domu stał się głośny po tym, gdy na stronach z ofertami wynajmu mieszkań lub pokojów pojawiło się wspomniane zastrzeżenie.

Dla przykładu jedna z ofert dotycząca wynajmu za kwotę 1300 funtów miesięcznie stała się niezwykle popularna w internecie przez warunek landlorda. Zakazał on bowiem pracy w domu, mimo że w pokoju znajduje się biurko.

Z kolei w innym ogłoszeniu dotyczącym wynajmu za 800 funtów miesięcznie podano, że „nie powinno być pracy w domu” ani na pełen etat, ani na pół etatu, i że najemca „w idealnym przypadku” nie powinien często korzystać z kuchni.

Chociaż wynajmujący mogą dążyć do wprowadzenia wspomnianego zakazu dla najemcy, ustawa o małych przedsiębiorstwach i zatrudnieniu z 2015 r. (z kilkoma wyjątkami) stanowi, że wynajmujący nie mogą w nieuzasadniony sposób odmówić najemcy prośby o pracę w domu.

Jednak ciągłe istnienie eksmisji „bez winy” na podstawie Section 21 oznacza, że ​​tę ochronę prawną można łatwo ominąć.

Teksty tygodnia

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

W tych terminach brytyjskie lotniska odnotują rekordowy ruch

Lato 2025 ma być rekordowe na brytyjskich lotniskach. W lipcu i sierpniu porty lotnicze na Wyspach obsłużą więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej. Podano najgorsze terminy.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie