Praca w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech? Zobacz, gdzie łatwiej znaleźć zatrudnienie w 2021 roku

Fot. Getty

W którym kraju rynek pracy jest bardziej przyjazny Polakom – w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech? Zobacz porównanie niektórych przywilejów i ułatwień dla pracowników zza granicy.

Wielu Polaków mieszkających na Wyspach myśli o wyjeździe z UK – głównie z powodu Brexitu i pandemii. Jednym z atrakcyjnych dla polskich imigrantów rynków pracy wydają się Niemcy. Zobacz porównanie wybranych systemowych rozwiązań imigracyjnych i przywilejów pracowniczych dostępnych dla Polaków w Wielkiej Brytanii i w Niemczach w 2021 roku.

 

Praca w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech? Porównanie

Z powodu pandemii w Wielkiej Brytanii odnotowuje się wzrost bezrobocia. W 2020 roku, sięgnęło ono 4,9%, a eksperci przewidują, że apogeum doświadczymy dopiero w drugim kwartale 2021 roku, gdy bezrobocie na Wyspach może sięgnąć 7,75%. Z drugiej strony, Brexit i zakończenie okresu przejściowego sprawiło, że wielu Polaków wyjechało z UK, a ci którzy dopiero myślą o emigracji zarobkowej do Wielkiej Brytanii, będą musieli spełnić surowe wymagania nowego imigracyjnego systemu punktowego w UK.

Jednak osoby, które już mieszkają na Wyspach i planują w UK pozostać, mają szansę znaleźć pracę w zawodach związanych ze służbą publiczną. Na początku roku Boris Johnson ogłosił, że rząd planuje wesprzeć masowe zatrudnienia w następujących zawodach: pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze, policja, służba więzienna, nauczyciele. Zapotrzebowanie rynku pracy pokazuje także, że z łatwością pracę znajdą w UK osoby zajmujące się IT, informatyką, programowaniem.

Ponadto, z powodu niedoboru kadry medycznej w UK, Wielka Brytanii w 2021 roku będzie też stosowała ulgowe warunki wizowe dla osób chcących pracować w brytyjskiej służbie zdrowia. Wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki zza granicy UK, np. z Polski, nie będą musieli spełnić wszystkich rygorystycznych kryteriów imigracyjnego systemu punktowego. Oznacza to, że dla osób wykonujących te zawody będą mogły ubiegać się o wizę pracowniczą na uproszczonych zasadach – przynajmniej w 2021 roku.

Choć w Niemczech obecnie również obserwuje się bardzo wysokie – wręcz historycznie wysokie – bezrobocie, wciąż w wielu popularnych wśród Polaków zawodach jest zapotrzebowanie na pracowników. W perspektywie wciąż niekończącej się pandemii, dość atrakcyjna dla Polaków może się okazać praca w Niemczech – szczególnie w niektórych zawodach.

Okazuje się bowiem, że dla niektórych grup zawodowych władze niemieckie wprowadziły łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z epidemią i kwarantanną. Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są po przyjeździe do Niemiec na przykład osoby pracujące jako opiekunowie osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, a także pracownicy delegowani – przyjeżdżający do Niemiec z krajów UE lub tylko przejeżdżający przez Niemcy, a udający się do innych państw UE. Warto jednak wiedzieć, że osoby pracujące w niemieckim przemyśle żywnościowym, np. rzeźnicy, muszą przestrzegać teraz znacznie surowszych reguł sanitarnych związanych z pandemią.

POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem – KLIKNIJ TUTAJ!

pobierz z Google Play

Teksty tygodnia

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie