Pracodawca nie uwzględnił prośby o pracę zdalną? Może ci przysługiwać odszkodowanie

Zgodnie z kodeksem postępowania opublikowanym z początkiem marca przez the Workplace Relations Commission, pracownicy, których prośba o elastyczną lub zdalną pracę została bezpodstawnie odrzucona przez pracodawcę, będą mogli ubiegać się o odszkodowanie. Czy nowe przepisy zmuszą pracodawców do bardziej uważnego przyglądania się wnioskom dotyczącym elastycznych form zatrudnienia?

Praca zdalna lub w trybie hybrydowym w Irlandii

Kodeks postępowania opublikowany przez the Workplace Relations Commission wyposaża pracodawców w pewne ramy postępowania w zakresie udzielania zgody na elastyczną formę pracy. Kodeks ten nie określa stricte żadnych faktycznych przesłanek do przyznania pracownikowi możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej. Ale określa on szeroki wachlarz czynników, które pracodawca musi wziąć pod uwagę przy rozpatrywaniu stosownych wniosków. Każda firma ma rzecz jasna prawo do wzięcia pod uwagę swoich własnych priorytetów. A także sposobu prowadzenia działalności. Jednak musi też przy tym wziąć pod uwagę sytuację wnioskodawcy. Pracodawca ma zatem pełne prawo, by odmówić swojemu pracownikowi elastycznej formy zatrudnienia, ale tylko wówczas, gdy jest to uzasadnione. I gdy wniosek pracownika został rozpatrzony zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie.

Wniosek o pracę zdalną nie został poprawnie rozpatrzony? To może być podstawa do odszkodowania

The Workplace Relations Commission nie wyklucza możliwości ubiegania się przez pracownika o odszkodowanie od pracodawcy, jeśli jego wniosek o przyznanie elastycznej formy pracy nie zostanie poprawnie rozpatrzony. WRC i Sąd Pracy będą miały prawo nakazać pracodawcom ponowną ocenę złożonego wniosku. A także przyznanie pracownikowi odszkodowania w razie wystąpienia poważnych uchybień. Ani jednak WRC, ani Sąd Pracy nie zamierzają rozpatrywać zasadności samego wniosku.

Odszkodowanie może się należeć szczególnie tym pracownikom, którzy wystąpili z prośbą o przyznanie pracy zdalnej z uwagi na obowiązki opiekuńcze. Te mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i rodziców oraz innych członków rodziny.

Nowe przepisy skomentował Minister Przedsiębiorczości Simon Coveney. – Rząd zobowiązał się do ułatwiania i wspierania pracy zdalnej. Do skracania czasu dojazdów do pracy i umożliwiania rodzinom spędzania razem więcej czasu. Zatwierdzenie i publikacja Kodeksu postępowania dla pracodawców i pracowników [w zakresie] prawa do żądania pracy elastycznej i prawa do żądania pracy zdalnej ułatwi pracownikom korzystanie ze swoich praw. Natomiast pracodawcom umożliwi działanie na mocy ustawy – zaznaczył minister.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Inflacja w UK w październiku 2024 znów poszła w górę

We październiku 2024 inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 2,3 proc., zwiększając presję na opóźnienie dalszych obniżek stóp procentowych. Indeks CPI znajduje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii ustalonego na poziomie równych 2 proc.

Mieszkańcy 18 kodów pocztowych w UK mogą liczyć na Cold Weather Payments

W związku z opadami śniegu w Wielkiej Brytanii uruchomione zostały płatności z tytułu Cold Weather Payments. Środki należą się osobom mieszkającym na terenie wyznaczanym przez 18 różnych kodów pocztowych w Kumbrii, Northumberland i Scottish Borders.

Strajk rolników w Londynie przeciwko zmianom w Inheritance Tax

Już dziś, we wtorek 19 listopada, tysiące rolników planują w samym centrum Londynu protestować przeciwko zmianom w Inheritance Tax zaproponowanym przez rząd Partii Pracy.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport