Prawo azylowe na Wyspach nie takie surowe. Uchodźcom będzie łatwiej niż w Grecji

Uchodźcom z Syrii albo Bliskiego Wschodu znacznie łatwiej będzie się ubiegać o azyl w Wielkiej Brytanii, niż w Grecji lub Rumunii. Najnowszy raport holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości pokazał, że na 20 krajów europejskich Wielka Brytania zajmuje dopiero 7 miejsce pod względem restrykcyjności prawa azylowego.

Mimo trwającej na Wyspach kampanii na rzecz Brexitu, w tym na rzecz przywrócenia pełnej kontroli granic, wydaje się, że uchodźcy z Syrii i Bliskiego Wschodu nie będą mieli aż tak dużych problemów z otrzymaniem w Wielkiej Brytanii prawa do azylu. Wszystko to dlatego, że brytyjskie prawo azylowe wcale nie jest, wbrew powszechnym opiniom, aż tak restrykcyjne. Na 20 europejskich krajów przedstawionych w najnowszym raporcie holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości, Wielka Brytania zajęła dopiero 7 miejsce pod względem restrykcyjności prawa azylowego. Raport został sporządzony na podstawie danych z 2014 r.

Cameron: Kryzys imigracyjny doprowadzi do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Daleko przed Wielką Brytanią uplasowały się takie kraje jak Grecja, Rumunia i Węgry, natomiast zbliżone pod względem restrykcyjności prawo azylowe mają Polska i Holandia. Z kolei najbardziej gościnne dla imigrantów okazały się Czechy, Finlandia, Bułgaria i Finlandia. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to w Grecji prawo do rezydentury otrzymuje średnio 23 proc. wnioskujących, na Węgrzech – 25 proc., w Rumunii – 29 proc., w Polsce – 33 proc., w Holandii – 35 proc., w Wielkiej Brytanii – 35 proc., a w Bułgarii – 51 proc.

Corbyn: uchodźcy, którzy mają konotacje brytyjskie, powinni do nas przyjechać

Oburzony statystykami przedstawionymi w raporcie jest David Davies, członek parlamentu z ramienia torysów, który uważa, że Wielka Brytania powinna się w tym zestawieniu znaleźć na pierwszym miejscu. – Jestem rozczarowany, że nie jesteśmy na pierwszym miejscu. Masy imigrantów, które napływają właśnie do Europy, składają się głównie z młodych mężczyzn, którzy przyjeżdżają z postawami kulturowymi bardo trudnymi do zintegrowania z naszymi – stwierdził Davies.

W odpowiedzi na raport holenderskich władz Home Office wydał specjalne oświadczenie. – Wielka Brytania szczyci się bogatą historią w zakresie przyznawania azylu tym, którzy potrzebują naszej ochrony i wszystkie wnioski są starannie rozpatrywane pod indywidualnym kątem. Ten rząd będzie kontynuował pomaganie wszystkim osobom pozostającym w potrzebie, jednocześnie pracując nad tym, żeby zmniejszyć liczbę wpływających do brytyjskich urzędów wniosków o azyl – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Teksty tygodnia

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie