piątek, 20 września, 2024

Premier Rishi Sunak ogłosił datę wyborów parlamentarnych

4 lipca 2024 roku będą miały miejsce wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Wybór takiej daty jest zaskoczeniem. Spodziewano się, że premier Rishi Sunak jak najbardziej w czasie odsunie termin elekcji. Brytyjczycy do urn mieli pójść jesienią. Dlaczego premier konserwatywnego rządu zdecydował się rozpisać wybory wcześniej?

Premier Rishi Sunak ogłosił datę następnych wyborów parlamentarnych w ulewnym deszczu, przed Downing Street 10. W przemoczonym garniturze oświadczył, że król uwzględnił jego prośbę o rozwiązanie obecnego parlamentu i obiecał „walczyć o każdy głos” przez okres najbliższych sześciu tygodni. Co ciekawe, w tle wystąpienie szefa konserwatywnego rządu dało się usłyszeć piosnkę „Things Can Only Get Better”. Przebój lat 90. wykonywany przez północnoirlandzki zespół D:Ream stał się hymnem Partii Pracy podczas zwycięskiej kampanii Tony’ego Blaira.

Dlaczego wybory parlamentarne w UK odbędą się tak wcześnie?

Dlaczego Rishi Sunak rozpisał wybory na 4 lipca, choć powszechnie uważało się, że do urn Brytyjczycy pójdą w najpóźniejszym możliwym terminie? Rząd torysów chciał sobie w ten sposób dać więcej czasu na przekonanie do siebie wyborców, na poprawę sondaży. Czekał na moment, aż jego notowania będą w społeczeństwie jak najlepsze. Najwidoczniej uznano, że w chwili obecnej gospodarka UK znajduje się w już tak dobrej kondycji, iż w najbliższym terminie warto zawalczyć o głosy wyborców.

W krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych po powrocie z konferencji prasowej Rishi Sunak wyjaśnił, dlaczego rozpisał wybory na 4 lipca:

— Nasza gospodarka rozwija się obecnie szybciej niż gospodarki Francji, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Dziś rano otrzymaliśmy radosną wiadomość, że inflacja wraca do normy. To znak, że nasz plan i nasze priorytety działają. Wiem, że nie zawsze było łatwo, a społeczeństwo dopiero teraz odczuwa pozytywne skutki tych zmian. Ta wywalczona z trudem stabilność może być dopiero początkiem. I właśnie dlatego ogłosiłem te wybory. Abyśmy mogli zdecydować, czy chcemy budować ten postęp, który osiągnęliśmy, czy też zaryzykować powrót do punktu wyjścia — mówi premier w krótkim filmiku.

Sondaże nie sprzyjają torysom

Warto dodać, że zwykle wybory w UK odbywają się jesienią lub wiosną. Po raz ostatni elekcja w terminie letnim miała miejsce po II wojnie światowej, w roku 1945. Wygranymi tamtych wyborów byli laburzyści, a premierem został Clement Attlee.

Według ostatnich sondaży, torysi znajduje się daleko w tyle za laburzystami. Partia Pracy może liczyć na poparcie na poziomie 44.6%, a rządząca Partia Konserwatywna — na 22.9%, jak wynika z analizy sondażowej z okresu 10 dni na dzień 20 maja przygotowanej przez „Guardiana”. Chęć głosowania na partię Reform UK wyraża 11.3%, poparcie Liberalnych Demokratów nie przekracza 9.8%, a partii Zielonych – 6.5%.

Brytyjski kalendarz wyborczy na 2024 

Już jutro, w piątek 24 maja 2024 roku nastąpi zawieszenia prac parlamentu Wielkiej Brytanii, kończące obecną sesję. W kolejny czwartek, 30 maja parlament zostanie rozwiązany, co oznacza koniec jego kadencji. Z kolei na dzień 18 czerwca ustalono ostateczny termin rejestracji wyborców do głosowania.

Wyniki elekcji poznamy w dzień po wyborach, a więc w piątek 5 lipca, a w kilka dni później, we wtorek 9 lipca nowo wybrani parlamentarzyści spotkają się po raz pierwszy, aby złożyć formalne zaprzysiężenie i wybrać przewodniczącego. Rozpoczęcie kadencji nowego parlamentu będzie miało miejsce w środę 17 lipca.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?