piątek, 20 września, 2024

Protesty przeciwko rasizmowi po zamieszkach antyimigracyjnych

Po tygodniu zamieszek antyimigracyjnych – w środę – w miastach i miasteczkach w całej Anglii zorganizowano protesty przeciwko rasizmowi.

W środę w całej Anglii tysiące ludzi wzięło udział w pokojowych protestach przeciwko rasizmowi w odpowiedzi na antyimigracyjne zamieszki. Wiele osób biorących udział w demonstracjach skandowało „uchodźcy są tu mile widziani”.

Protesty przeciwko rasizmowi

Policja była przygotowana na protesty przeciwko rasizmowi, chociaż obawiała się reakcji chuliganów. W środę przewidywano ponad 100 wydarzeń w całym kraju. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii są oburzeni zachowaniem skrajnych prawicowców wzniecających od tygodnia agresywne demonstracje.

W Londynie ponad 1000 osób stało ramię w ramię na Hoe Street protestując przeciwko rasizmowi. Po tym, gdy w obawie przed zamieszkami zamknięto wszystkie sklepy wcześnie wieczorem.

Protesty przeciwko rasizmowi / fot. Getty Images

Celem chuliganów w całym kraju od tygodnia są meczety i hotele, w których zakwaterowane są osoby ubiegające się o azyl. Agresorzy napadają też na sklepy i plądrują je. W środę na głównych ulicach w miastach Anglii właściciele sklepów zabili deskami okna bojąc się dalszych aktów przemocy.

Policja zaleciła prawnikom imigracyjnym pracę w domach po tym, jak listy kancelarii prawnych i agencji doradczych udostępniono na grupach w Internecie jako potencjalne cele ataków.

Wieczorem w środę zgłoszono jednak tylko kilka aresztowań, gdyż demonstracje w większości rejonów Anglii przebiegły spokojnie.

Do tej pory zarzuty w związku z zamieszkami postawiono 140 osobom. A trzej mężczyźni zostali skazani za udział w brutalnych zamieszkach w Southport i Liverpoolu.

Atak na imigrantów

W środę wicepremier Angela Rayner odwiedziła Holiday Inn Express w Rotherham. Hotel, w którym przebywają osoby ubiegające się o azyl, a który w niedzielę został zaatakowany przez uczestników zamieszek.

Protesty przeciwko rasizmowi
Protesty przeciwko rasizmowi / fot. Getty Images

Rayner obiecała imigrantom, że osoby biorące udział w zamieszkach nie uciekną przed prawem. Zapytana, czy demonstranci mieli uzasadnione obawy dotyczące imigracji, powiedziała:

– Wychodzenie na ulice, rzucanie rakietami w policję i atakowanie hotelu takich jak ten, nie jest uzasadnionym zachowaniem. Nie w taki sposób uprawiamy politykę w tym kraju. I nikt tego nie powinien robić. To jest bandytyzm.

Policja ma pozostać w gotowości przez najbliższe dni i weekend, dopóki atmosfera w kraju się nie uspokoi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?