Radykalne poglądy w Niemczech to już nie tylko AfD

Coraz więcej krajów radykalizuje swoją politykę wobec przyjezdnych. Najpoważniejszy kandydat na Kanclerza Niemiec Friedrich Merz zapowiada zaostrzenie polityki migracyjnej.

Po serii zamachów, które wstrząsnęły Niemcami, a także w obliczu rosnącej frustracji społecznej związanej z problemami integracyjnymi i migracyjnymi, w kraju nasila się radykalizacja poglądów. Najwyraźniej widać to w rosnącej popularności skrajnie prawicowej partii AfD, która od lat domaga się zaostrzenia polityki migracyjnej, z coraz bardziej kontrowersyjnymi propozycjami. Jednak zmiany w podejściu do migracji nie dotyczą tylko radykalnej prawicy.

- Advertisement -

Radykalne poglądy w Niemczech to już nie tylko AfD

Friedrich Merz, lider CDU/CSU i kandydat na kanclerza, również zintensyfikował swoje stanowisko, szczególnie po ataku nożownika w Aschaffenburgu, który wywołał falę krytyki wobec dotychczasowej polityki imigracyjnej. Merz zapowiedział wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów, takich jak ograniczenie dostępu do azylu, a także deportacje uchodźców z nieuregulowanym statusem. Choć jego propozycje zdobywają poparcie części wyborców, są także szeroko krytykowane przez partie lewicowe, takie jak SPD i Zieloni, które przestrzegają przed zbytnim zaostrzeniem polityki migracyjnej, mogącym prowadzić do marginalizacji uchodźców i dalszej polaryzacji społeczeństwa.

Z kolei FDP, choć zgadza się z niektórymi postulatami Merza, wyraża obawy, że jego radykalne podejście może zniechęcić część wyborców centrowych. W obliczu nadchodzących wyborów, kluczowe będzie, jak partie, w tym CDU/CSU, będą w stanie zbalansować twarde podejście do migracji z koniecznością budowania szerokiej koalicji. W tej bowiem propozycje Merza mogą spotkać się z silnym oporem. To wszystko sprawia, że polityka migracyjna stała się jednym z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów wyborczych. Obszar ten ma istotny wpływ na kształt przyszłej koalicji rządowej. Radykalne poglądy w Niemczech cieszą się coraz większą popularnością. Czy można mieć nadzieję, że jest to populizm?

Kim jest Fridrich Merz i jak oceniana jest radykalizacja jego poglądów?

Friedrich Merz to niemiecki polityk, lider partii CDU/CSU i kandydat na kanclerza. W ostatnich latach zyskał dużą uwagę dzięki swojemu zdecydowanemu podejściu do kwestii migracji i bezpieczeństwa. Merz jest konserwatywnym przedstawicielem niemieckiej chadecji. Od lat promuje politykę zaostrzenia kontroli nad napływem imigrantów i uchodźców. Jego stanowisko stało się bardziej wyraziste po serii ataków, które wstrząsnęły Niemcami, w tym po zamachach, które spotęgowały społeczną frustrację.

W obliczu nadchodzących wyborów Merz zapowiedział zaostrzenie polityki migracyjnej, w tym deportacje osób bez ważnych dokumentów oraz ograniczenie dostępu do azylu. Jego propozycje spotkały się z mieszanym odbiorem. Z jednej strony są popierane przez wyborców pragnących twardszego kursu wobec imigracji. Jednocześnie z drugiej perspektywy patrząc, są krytykowane przez partie lewicowe. Zarzucają one Merzowi stawianie kwestii migracji ponad inne pilne problemy społeczne. Radykalne poglądy w Niemczech wobec migrantów nie rozwiążą problemów kraju. Mogą nawet je zaostrzyć. Szczególnie w obszarze gospodarki. Niemcy nadal szukają bowiem rąk do pracy za granicą.

Wzrost radykalizacji jego poglądów budzi obawy. Może bowiem prowadzić do dalszej polaryzacji społeczeństwa niemieckiego. Jest to żywy problem zwłaszcza w kontekście koalicji rządowej. Tam propozycje Merza mogą spotkać się z oporem ze strony bardziej liberalnych ugrupowań. Zatem, czy Merz jest w stanie zrealizować swoje ambicje, balansując pomiędzy twardą polityką migracyjną a potrzebą utrzymania szerokiej koalicji? Jego dalsza kariera polityczna może zależeć od odpowiedzi na to pytanie.

 

Przeczytaj także

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Neonazistowska organizacja rozbita. Wśród zatrzymanych 14-latek!

W Niemczech przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę śledztwo, w wyniku której rozbito organizacje radykalne i eksternistyczne. Neonazistowska organizacja została częściowo rozbita.

Tragiczny wypadek na budowie mostu w Niemczech. Wśród ofiar dwaj Polacy

We wtorek, 20 maja 2025 roku, w niemieckim mieście Horb am Neckar (Badenia-Wirtembergia) doszło do tragicznego wypadku na budowie mostu drogowego. Około godziny 12:30 z wysokości blisko 70 metrów spadła gondola robocza.

Komisje wyborcze w Niemczech adresy – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Plany zamachów w Niemczech! Policja aresztowała trzech mężczyzn działających najprawdopodobniej na zlecenie Kremla!

Prokuratura aresztowała trzech mężczyzn pochodzenia Ukraińskiego. Służby ujawniły plany zamachów w Niemczech za pomocą przesyłanych paczek. Kiedyś takie przesyłki trafiły również do Polski.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport