piątek, 20 września, 2024

Rishi Sunak lata samolotami „jak szalony”. Nie robił tego żaden z poprzednich premierów

Z danych ujawnionych na podstawie dostępu do informacji publicznej wynika, że Rishi Sunak zdecydowanie zbyt często decyduje się na podróże lotnicze w obrębie kraju – w stopniu nieobserwowanym u żadnego z trzech ostatnich premierów UK. A jak to się ma do szumnych zapowiedzi Sunaka w zakresie walki ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem?

Rishi Sunak lata saolotem RAF-u średnio co 8 dni

Z danych ujawnionych przez BBC, a otrzymanych na podstawie dostępu do informacji publicznej (ang. Freedom of Information) wynika, że obecny premier używa samolotów i helikoptera RAF do odbywania podróży w obrębie kraju częściej niż trzej jego poprzednicy – Lizz Truss, Boris Johnson i Theresa May. Okazuje się, że od czasu objęcia urzędu premiera, Rishi Sunak skorzystał z usług dywizji RAF, znanej jako 32 dywizjon, aż 23 razy. A to oznacza, że latał odrzutowcami Dassault Falcon 900LX i helikopterem RAF-u w celu przemieszczenia się w obrębie Wysp średnio raz na osiem dni. W przypadku Liz Truss był to średnio jeden lot co 12 dni (4 loty na 49 dni), w przypadku Borisa Johnsona – średnio jeden lot co 20 dni (57 lotów na 1139 dni), a w przypadku Theresy May – średnio jeden lot co 13 dni (83 loty na 116 dni). Dla dochowania rzetelności należy jednak nadmienić, że podróże Borisa Johnsona były utrudnione na skutek obowiązywania pandemicznych obostrzeń i w normalnych warunkach premier mógłby korzystać z usług transportowych RAF-u znacznie częściej.

Rishi Sunak musi zawsze latać samolotem?

Pomimo tego, że Rishi Sunak, jak każdy szef rządu, ma bardzo napięty grafik, to pojawia się pytanie, czy musi on na odcinkach krajowych aż tak często korzystać z transportu lotniczego. Bo przecież, doprecyzujmy, premier lata nie tylko z RAF-em, inne dane pokazują, że tylko w tym roku Sunak odbył też wiele prywatnie opłacanych podróży lotniczych, głównie na imprezy organizowane przez Partię Konserwatywną. Prywatni darczyńcy zapłacili za takie podróże ponad 70 000 funtów.

Wybory w zakresie podróżowania dokonywane przez Rishiego Sunaka stoją zatem w sprzeczności z jego apelami dotyczącymi walki z globalnym ociepleniem. Tylko na szczycie klimatycznym COP27 w zeszłym roku Sunak mówił, że zobowiązanie Wielkiej Brytanii do redukcji emisji dwutlenku węgla jest jej moralnym obowiązkiem.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania wyznaczyła sobie prawnie wiążący cel w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., a przecież loty, zwłaszcza te krótkodystansowe, wytwarzają najwięcej gazów cieplarnianych wśród innych środków lokomocji.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?