piątek, 20 września, 2024

Rishi Sunak miał powiedzieć, że rząd powinien „pozwolić ludziom umierać” w czasie pandemii

Podczas pandemii Rishi Sunak miał powiedzieć, że brytyjski rząd powinien po prostu „pozwolić ludziom umierać”, zamiast wprowadzać kolejny lockdown.

W ramach dochodzenia w sprawie funkcjonowania władz Wielkiej Brytanii w czasie pandemii Covid-19 ujawniono treści z dziennika autorstwa Patricka Vallance`a. Pełnił on funkcję głównego doradcy naukowego rządu kierowanego przez Borisa Johnsona, w którym Rishi Sunak pełnił funkcję kanclerza skarbu. Z relacji Vallance`a wynika, że podczas jednego ze spotkań obecny szef rządu miał powiedzieć, że trzeba „pozwolić ludziom umierać”, zamiast wprowadzać kolejne obostrzenia. Słowa wypowiedziane przez Sunaka miał usłyszeć Dominic Cummings, doradca ówczesnego premiera. Spotkanie miało miejsce w październiku 2020 roku.

„Rishi uważa, że po prostu należy pozwolić ludziom umrzeć i to jest w porządku. To wszystko przypomina całkowity brak przywództwa” – w taki sposób relacjonował owo spotkanie Vallance na podstawie słów Cummingsa.

W jaki sposób Rishi Sunak zachowywał się podczas pandemii?

W jaki sposób do podniesionych podczas dochodzenia kwestii odniósł się szef rządu? Rzecznik Rishiego Sunaka zaznaczył, że w związku z pojawieniem się nowych zarzutów nie będzie „odpowiadał fragmentarycznie”, ale odniesie się do nich całościowo w ramach dochodzenie, gdy „będzie składał zeznania”.

Warto również zaznaczyć, iż w ramach dochodzenia poruszono także inny wątek związany z rolą obecnego premiera podczas pandemii. Flagowym projektem ówczesnego kanclerza pobudzającym brytyjską gospodarkę miał być program „Eat Out to Help Out”. Według Patricka Vallance`a polityka, dzięki której mieszkańcy UK uzyskali 50% zniżki na jedzenie na mieście, miała decydujący wpływ na rozprzestrzenianie się Covid-19 późnym latem i jesienią 2020.

Gospodarka ważniejsza od ludzi?

Program Sunaka przyczynił się do podsycania drugiej fali zachorowań. Co więcej, w żaden sposób decyzji o jego wprowadzeniu nie konsultowano z naukowcami i rządowymi doradcami. Naczelny lekarz Anglii i główny doradca medyczny Chris Whitty dowiedział się o nim, gdy ogłoszono go opinii publicznej.

Z zeznań Vallance`a wynika również, że na pewnym etapie Rishi Sunak powiedział wręcz, iż w czasie pandemii „chodzi o walkę z naukowcami, a nie o walkę z wirusem”. Ówczesny kanclerz robi wszystko, aby rozruszać gospodarkę, bez względu na koszty i ludzkie życie…

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?