Rishi Sunak miał powiedzieć, że rząd powinien „pozwolić ludziom umierać” w czasie pandemii

Podczas pandemii Rishi Sunak miał powiedzieć, że brytyjski rząd powinien po prostu „pozwolić ludziom umierać”, zamiast wprowadzać kolejny lockdown.

W ramach dochodzenia w sprawie funkcjonowania władz Wielkiej Brytanii w czasie pandemii Covid-19 ujawniono treści z dziennika autorstwa Patricka Vallance`a. Pełnił on funkcję głównego doradcy naukowego rządu kierowanego przez Borisa Johnsona, w którym Rishi Sunak pełnił funkcję kanclerza skarbu. Z relacji Vallance`a wynika, że podczas jednego ze spotkań obecny szef rządu miał powiedzieć, że trzeba „pozwolić ludziom umierać”, zamiast wprowadzać kolejne obostrzenia. Słowa wypowiedziane przez Sunaka miał usłyszeć Dominic Cummings, doradca ówczesnego premiera. Spotkanie miało miejsce w październiku 2020 roku.

„Rishi uważa, że po prostu należy pozwolić ludziom umrzeć i to jest w porządku. To wszystko przypomina całkowity brak przywództwa” – w taki sposób relacjonował owo spotkanie Vallance na podstawie słów Cummingsa.

W jaki sposób Rishi Sunak zachowywał się podczas pandemii?

W jaki sposób do podniesionych podczas dochodzenia kwestii odniósł się szef rządu? Rzecznik Rishiego Sunaka zaznaczył, że w związku z pojawieniem się nowych zarzutów nie będzie „odpowiadał fragmentarycznie”, ale odniesie się do nich całościowo w ramach dochodzenie, gdy „będzie składał zeznania”.

Warto również zaznaczyć, iż w ramach dochodzenia poruszono także inny wątek związany z rolą obecnego premiera podczas pandemii. Flagowym projektem ówczesnego kanclerza pobudzającym brytyjską gospodarkę miał być program „Eat Out to Help Out”. Według Patricka Vallance`a polityka, dzięki której mieszkańcy UK uzyskali 50% zniżki na jedzenie na mieście, miała decydujący wpływ na rozprzestrzenianie się Covid-19 późnym latem i jesienią 2020.

Gospodarka ważniejsza od ludzi?

Program Sunaka przyczynił się do podsycania drugiej fali zachorowań. Co więcej, w żaden sposób decyzji o jego wprowadzeniu nie konsultowano z naukowcami i rządowymi doradcami. Naczelny lekarz Anglii i główny doradca medyczny Chris Whitty dowiedział się o nim, gdy ogłoszono go opinii publicznej.

Z zeznań Vallance`a wynika również, że na pewnym etapie Rishi Sunak powiedział wręcz, iż w czasie pandemii „chodzi o walkę z naukowcami, a nie o walkę z wirusem”. Ówczesny kanclerz robi wszystko, aby rozruszać gospodarkę, bez względu na koszty i ludzkie życie…

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie