czwartek, 19 września, 2024

Rodziny w UK „odżywiają się mniej zdrowo” ze względu na kryzys

Badanie BBC Good Food Nation wykazało, że 19% Brytyjczyków decyduje się na jedzenie przetworzonej żywności, ponieważ jest po prostu tańsza.

Ze względu na kryzys związany z rosnącymi kosztami życia na Wyspie, część mieszkańców UK decyduje się na zmiany w swoich jadłospisach. Rodziny żyjące na Wyspie, które oglądają kilka razy każdego funta przed wydaniem, odżywiają się mniej zdrowo. Sięgają po gotowe posiłki i żywność przetworzoną.

Według ankiety BBC Good Food Nation ponad dwie trzecie badanych osób (69%) stwierdziło, że uważa się za osoby odżywiające się zdrowo. Jak czytamy na łamach „The Guardian”, dla porównania 28% stwierdziło, że je mniej pożywną żywność, a więc dania gotowe i jedzenie przetworzone, ponieważ zdrowsza i pożywniejsza żywność jest zbyt droga.

Rodziny w UK nie odżywiają zdrowo

Warto zestawić te wyniki z wynikami badania, które miało miejsce w 2013. Wówczas tylko 19% zadeklarowało, że ich dieta opiera się na mniej zdrowych posiłkach, ze względu na ich cenę. Różnicę widać od razu…

Badanie dotyczyło nawyków związanych z zakupami, gotowaniem i jedzeniem. Wykazało ono, że aż 60% respondentów wprowadziło zmiany w swoim jadłospisie ze względu na rosnące ceny artykułów spożywczych. Z tego odsetka 16% stwierdziło, że ograniczyło składniki organiczne. Z kolei 12% je mniej białka, a 15% zabiera do pracy więcej suchego prowiantu na lunch.

Ponad jedna czwarta (28%) ankietowanych stwierdziła, że zmieniła supermarket na tańszy ze względu na kryzys związany z kosztami utrzymania. 4% przyznało, że korzystało z banków żywności. Ponad dwie trzecie (68%) stwierdziło, że cena jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas zakupów.

Kryzys kosztów życia ma wpływ na to, co ląduje na talerzu

Ogółem, aż 61% respondentów stwierdziło, że koszty utrzymania w jakiś sposób wpłynęły na ich zdrowe nawyki żywieniowe. Ankieta wykazała także, że 13% stwierdziło, że odżywia się mniej zdrowo, ponieważ ma mniej czasu na gotowanie ze względu na dłuższe godziny pracy.

Christine Hayes, redaktor naczelna BBC Good Food, stwierdziła, że badanie pokazuje, że „uważamy się za naród osób zdrowo się odżywiających i dbamy o to, co jemy”. Jak jednak jest w rzeczywistości? – Rosnące koszty życia miały wpływ na nasze wybory. Konieczne były kompromisy, ponieważ ludzie kupowali bardziej przetworzoną żywność i gotowe posiłki oraz zmieniali supermarkety, aby zaoszczędzić pieniądze – mówi Haynes, jak cytujemy za „Guardianem”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Oszczędź 140 funtów na rachunkach za ogrzewanie – jak działa program Warm Home Discount?
Czy Rishi Sunak dotrzyma obietnicy w sprawie rachunków za energię?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.