Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona

Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska w Luton. Minister transportu Heidi Alexander dała „zielone światło” w tym zakresie władzom London Luton Airport. Plany rozbudowy obejmują między innymi budowę nowego terminala.

Brytyjski rząd w kwestii rozbudowy londyńskiego lotniska Luton wydał pozytywną decyzję. Stało się tak pomimo rekomendacji Planning Inspectorate, w której zwrócono uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska.

Plany rozbudowy London Luton Airport obejmują budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania i podwyższenie przepustowości istniejącego już terminalu. Obecnie przepustowość wynosząca do 18 milionów pasażerów w skali roku ma zostać zwiększona do 32 milionów do 2043 roku.

Rozbudowa lotniska London Luton Airport

Rzecznik premiera Keira Starmera w oficjalnym komunikacie zaznaczył, iż szef rządu jest „zadowolony” z tej decyzji.

– Poprawa naszej krajowej infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i zwiększania miejsc pracy w całym kraju. Ta decyzja wpisuje się w naszą politykę definiowaną w ramach Plan for Change. Rząd Partii Pracy pozostaje zaangażowany w rozbudowę kluczowej infrastruktury i wspieranie wzrostu – zaznaczał.

Z kolei przedstawiciele London Luton Airport Limited zaznaczali, iż inwestycja w rozbudowę portu lotniczego w Luton „przyniesie znaczne korzyści ekonomiczne, społeczne i wpłynie na rynek pracy” miasta. Paul Kehoe, niezależny przewodniczący Luton Rising, należącego do Luton Borough Council, powiedział, że dzięki rozbudowaniu lotniska powstanie do 11 000 nowych miejsc pracy. Natomiast aktywność gospodarcza zwiększy się nawet o 1,5 mld funtów rocznie.

Minister transportu Heidi Alexander dała „zielone światło” w tym zakresie władzom London Luton Airport.
Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona (fot: Getty Images)

Czego dotycząc plany rozbudowy?

Warto zaznaczyć, iż decyzja w tej sprawie była odraczana aż trzykrotnie. Minister Heidi Alexander miała dużo czasu na dokładne rozpatrzenie wniosku w tej sprawie. Wygląda również na to, że już wkrótce zapadną kolejne decyzje w związku z rozbudową infrastruktury lotniskowej w UK. Szefowa resortu transportu w lutym zapowiedziała, że ​​„jest skłonna zatwierdzić” drugi pas startowy na lotnisku Gatwick. Tymczasem kanclerz Rachel Reeves poparła budowę trzeciego pasa startowego na londyńskim lotnisku Heathrow.

Niemniej, ze strony lokalnej społeczności plany rozbudowy London Lutor Airport zostały skrytykowane. Andrew Lambourne z grupy LADACAN powiedział, że rząd całkowicie zignorował obawy mieszkańców Luton.

Nie wszyscy są zadowoleni z decyzji rządu…

London Luton Airport pozostaje piątym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku obsłużyło 16,9 miliona osób podróżujących w ramach 132 000 lotów. Jest zlokalizowane 50 km na północ od centrum Londynu. Ten port lotniczy jest bazą dla linii easyJet, TUI Airways, Ryanair i Wizz Air. Zdecydowana większość obsługiwanych tras z Luton obejmuje kierunki europejskie.

Dodajmy, że na lotnisku Luton pojawiły się ostatnio linie Jet2. W kwietniu brytyjska tania linia lotnicza otworzyła nową bazę i będzie obsługiwać 36 lotów tygodniowo.

Teksty tygodnia

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie